fbpx

KRYESORE

Trump në OKB përmend MV Kosovë – Serbi; Kërkon përgjegjësi nga Kina

Në një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbajtur virtualisht, Presidenti amerikan Donald Trump tha se 75 vjet pas Luftës së Dytë Botëtore dhe themelimit të OKB-së, bota është përsëri e përfshirë në një luftë të madhe globale, atë kundër “një virusi të padukshëm”. Presidenti Trump, tha se Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë mobilizimin më agresiv që pas Luftës së Dytë Botërore, uke përmendur prodhimin e një numri rekord të respiratorëve, trajtimet që po zhvillohen, uljen e përqindjes në 5 për qind që nga prilli, dhe përpjekjen për zhvillimin e …

Lexo më shumë

Zyrtarët amerikanët kanë premtuar mbi 1 miliard dollarë investime

Marrëveshja e re ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara për nxitjen e investimeve është nënshkruar të hënën në Prishtinë mes kryeministrit Avdullah Hoti dhe delegacionit të Qeverisë amerikane, i udhëhequr nga kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillimin Ndërkombëtar, Adam S. Boehler. I pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit ishte …

Lexo më shumë

Grenell: Duam të zotohemi se do të vazhdohet me zbatimin e MV-së

Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, e ka quajtur të hënën vizitën e tij në Kosovë si “provë e përkushtimit amerikan për marrëveshjen” e cila u nënshkrua më 4 shtator në Washington. “Erdhëm ta dëshmojmë përkushtimin rreth marrëveshjes për …

Lexo më shumë