KRYESORE

Letra Thaçi – Rasmussen dhe reagimi i Kryeministrit Kurti (dokument)

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, përmes një shkrese zyrtare e ka informuar kryetaren e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, lidhur me Implikimet kushtetuese të shkëmbimit të letrave të datës 19 prill 2013, ndërmjet kryeministrit të atëhershëm z. Hashim Thaçi dhe sekretarit të Përgjithshëm të atëhershëm të …

Lexo më shumë

SHBA, zyrtarët paralajmërojnë për një përhapje të koronavirusit

Zyrtarët e shëndetësisë në SHBA paralajmëruan amerikanët të përgatiten për një përhapje të mundshme të koronavirusit. “Çrregullimet në jetën e përditshme mund të jenë të rënda” në SHBA, paralajmëroi të martën në një konferencë shtypi Nancy Messonnier, drejtore e Qendrës Kombëtare të Imunizimeve . Shkollat në disa zona mund të …

Lexo më shumë

Pritet nënshkrimi i një Marrëveshjeje rajonale kundër korrupsionit

korrupcioni

Në muaji mars i këtij viti, Agjencia Kosovare Kundër Korrupsionit pritet të nënshkruajë një traktat-marrëveshje me agjencitë homologe, fillimisht me disa nga vendet e rajonit, për shkëmbim të informacioneve në fushën deklarimit të pasurisë. Qëllimi i këtij traktati është të merren më shumë informata për zyrtarët e lartë publikë nëse …

Lexo më shumë

Selimi: Heqja e taksës dhe reciprociteti bëhen në kordinim me Amerikën

rexhep-selimi-deputet-i-vv-se

Ruajtja e marrëdhënieve me ndërkombëtarët e aplikimi i masës së reciprocitetit ndaj Serbisë besohej se  nuk do të mund të shkojnë paralelisht. Por si thoë shefi i deputetëve të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi  partnerët janë unik në këtë temë, kurse  heqja e tarifës dhe reciprociteti do të bëhen në koordinim me …

Lexo më shumë