KRYESORE

Ndërkombëtarët ftojnë Kosovën të ratifikojë marrëveshjet e negociuara financiare

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, krerët e misioneve të BE-së, ambasadorët e Norvegjisë, Zvicrës, Mbretërisë së Bashkuar, kreu i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim në Kosovë, si dhe menaxheri i Bankës Botërore në këtë shtet, kanë thënë të mërkurën se mirëpresin të gjitha diskutimet për marrjen e masave …

Lexo më shumë

Si e komentoi Kurti kërcënimin e “Gardës Vullnetare Shqiptare” dhe kë e kërcënoi ajo?

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, nuk e ka quajtur kërcënim të drejtuar vetëm ndaj tij nga një komunikatë të së vetëquajturës “Gardë Vullnetare Shqiptare”. Duan t’a frikësojnë kushtetuesen por duan t’i frikësojnë edhe ambasadorët e Quintit me destabilizim në rast se , si ka shkruar Kurti “kapoja i PRONTO-s, Presidenti …

Lexo më shumë

1 rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të shëruarve ka arritur në 769

Pesëmbëdhjetë pacientë janë shëruar të martën nga COVID – 19, ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. Ndërkohë të martën është konfirmuar vetëm një rast i ri. Bëhet fjalë për një rast në qytetin e Rahovecit. Gjithsej janë testuar 211 mostra, është bërë e ditur nga Instituti. Numri …

Lexo më shumë

Çfarë u tha studentëve të Harvardit Kryeministri në detyrë Albin Kurti

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, tha të hënën se ambasadori Grenell nuk ua do të keqen Kosovës dhe shqiptarëve, por vetëm dëshiron një marrëveshje të shpejtë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, madje deri në muajin shtator.Ai i bëri këto komente në një bashkëbisedim me studentë të Universitetit të Harvardit, …

Lexo më shumë

Rihapet pas gati 20 vjetësh Muzeu i Historisë së Natyrës në Kosovë

Sot është nënshkruar marrëveshja me Universitetin e Prishtinës për riinstituimin e Muzeut të Historisë së Natyrës në Kosovë. Zyrtarët i thanë Info Globit se Muzeu zyrtarisht pritet të rihapet në vitin 2022. Ngjarje është e rëndësishme për kulturën dhe shkencën, duke theksuar rëndësinë e të dyjave në një projekt të …

Lexo më shumë