Ballina / KRYESORE (page 21)

KRYESORE

Merkel, thotë se brenda 30 ditësh mund të gjendet zgjidhje për Brexit-in

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se brenda 30 ditësh, mund të gjendet një zgjidhje për mosmarrëveshjet rreth daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja. Merkel fjalën e kishte për çështjen e kufirit irlandez, që paraqet edhe pikën kryesore të mosmarrëveshjeve ndërmjet Londrës dhe Brukselit. Duke folur në një konferencë …

Lexo më shumë

Ilir Deda largohet nga Alternativa, cilit subjekt do t’i bashkohet?

Deputeti Ilir Deda zyrtarisht është larguar nga Alternativa, pasi që kjo e fundit është gati të lidhë koalicion me lëvizjen Vetëvendosje. Konfimimin për largimin e Dedës nga Alternativa e ka konfirmuar në “Imazh” të RTK-së, Mimoza Kusari-Lila, që është bashkëthemeluese e këtij subjekti politik me Dedën. Ajo ka thënë se Deda …

Lexo më shumë

Fejton: Bujqësia urbane, një koncept i ri jetese, një mënyrë e re e të ushqyerit (4)

aromate, paris, prishtine

40 lloje bimësh nga tarraca – në kuzhina Autore Behare Bajraktari Zyrtarët e Prishtinës si dhe ata të ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, e shpërfillen temen ‘bujqësia urbane’ me mos përgjigjen e tyre. Në këtë kohë “dy të rinjët nga Parisi, Michel Desportes dhe Louise Doulliet, bashkë-themeluesit e ‘Aéromate’, …

Lexo më shumë

Deputetët nesër i japin fund legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës

Në orën 10:00 të së enjëtës së nesërme, deputetët e legjislaturës së gjashtë pritet të votojnë për shpërndarjen e Kuvendit. E ky vendim për shpërndarjen e Kuvendit erdhi pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj për shkak të ftesës së Speciales. Deputetët me gjasë, nesër më 22 gusht 2019, do të votojnë …

Lexo më shumë

Fejton: Bujqësia urbane, një koncept i ri jetese, një mënyrë e re e të ushqyerit (3)

A mbrohet mjedisi me dokumente zyrtare?! Autore Behare Bajraktari Të gjithë njerëzit, deklarativisht, thonë se janë dashamirës të gjelbërimit, prandaj duhet të jen edhe përgjegjës për shëndetin e tyre të cilin e rrezikon ndotja e mjedisit. Në BE për rreth 30 vjet janë nxjerr mbi 200 direktiva e rregullore që …

Lexo më shumë

Tash hanë djath në burg

djathi, belgjika, kosova

Kishte tentuar të vjedh djathë në Belgjikë, ky është dënimi që e mori kosovari Ngjarja ndodhi në qytetin Verviers të Belgjikës ku më 22 nëntor, dy burra të maskuara kishin hyrë në fabrikën e djathit “Le Comptair” për të vjedhur. Ngjarja ndodhi në qytetin Verviers të Belgjikës. Njëri e kishte …

Lexo më shumë