Ballina / KRYESORE (page 18)

KRYESORE

Dita Botërore kundër dhunës

dhuna ndaj grave, dhuna ne familje

Sipas rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të datës 15 qershor 2007, Dita Ndërkombëtare kundër dhunës shënohet çdo vit më 2 tetor, ditëlindjen e Mahatma Gandhi. Kjo festë reflekton respektin universal që Gandi ka frymëzuar dhe forcën dhe rëndësinë e filozofisë së tij. Aktualisht, toleranca po sfidohet në shumë pjesë të …

Lexo më shumë

Enver Hasani e padit Behgjet Pacollin

enver hasani 2

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka deponuar një padi kundër kryetarit të AKR-së, Behgjet Pacolli, përkitazi me, siç thuhet, “shpifjet për hajni, abuzim me studentë, falsifikim të diplomave dhe doktor të shkencave, si dhe deklarimet e tjera fyese sa i përket familjes”. “Pala e paditur, z. Behgjet Pacolli, përmes …

Lexo më shumë

LDK: Portali i RTK-së i ngjanë më shumë një faqeje të PDK-së

ldk

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) përmes një komunikate ka akuzuar portalin rtklive.com se i ngjanë faqes së PDK-së. InfoGlobi ju sjell të plotë komunikatën e LDK-së RTK-ja po aplikon censurën dhe është shndërruar në mjet propagande të PDK-së  Transmetuesi publik i Kosovës, Radio Televizioni i Kosovës (RTK), që prej fillimit …

Lexo më shumë

ShBA: Nuk kemi as parti e, as kandidat të preferuar për këto zgjedhje

Ambasada Amerikane në Kosovë, u ka shpërndarë mediave deklaratën përmes të cilës nohton qytetarët se SHBA-të nuk ka parti të sajën të preferuar gjatë zgjedhjeve në Kosovë. “Qeveria e SHBA-së nuk parapëlqen dhe nuk mbështetë ndonjë parti politike apo kandidat në zgjedhjet e kësaj jave. Ne respektojmë të drejtën dhe …

Lexo më shumë

USAID: Sundimi i ligjit kusht për zhvillimin ekonomik të Kosovës

USAID, Vitex

Shefja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) në Kosovë, Lisa Magno, tha se Prishtina duhet të tregojë përkushtim të vazhdueshëm në sundimin e ligjit për të pasur zhvillim të mirëfilltë ekonomik. Në një intervistë me korrespondenten tonë në Prishtinë, Edlira Bllaca, zonja Magno tha se sundimi i ligjit është …

Lexo më shumë