KRYESORE

FH: Kosova pjesërisht e lirë

prishtina

Raporti i Freedom House edhe sivjet e radhit Kosovën në mesin e vendeve pjesërisht të lira, së bashku me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Serbinë dhe Bosnje e Hercegovinën. Në pjesën për Kosovën, raporti thekson se “zgjedhjet e kanë vënë në pushtet partinë nacionaliste Vetëvendosje, ku ajo ka …

Lexo më shumë

Ditë zhvillimesh dramatike politike, nga debati për tarifën e deri te rasti “Sierra Leone”

kosova_infoglobi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kërkuar nga Serbia që ta ndalë ofensivën dhe “të heqë dorë nga politikat destruktive ndaj Kosovës dhe shtetësisë së saj”. Ai ka paralajmëruar se do të kërkojë nga ShBA-të dhe BE-ja, ta shtojnë trysninë mbi Serbinë që ta ndërpresë politikën armiqësore ndaj Kosovës. “I …

Lexo më shumë

Thaçi kërkon seancë të Kuvendit; Konfirmon se u takua me Vuçiqin në Washington

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, takoi të hënën në Uashington presidentin e Serbisë, Alleksandar Vuçiq. Thaçi tha për Radion Evropa e Lirë se në takim është diskutuar për “domosdoshmërinë e një zgjidhjeje paqësore të çështjeve Kosovë-Serbi” dhe për “mundësinë e arritjes së marrëveshjes përfundimtare”. “Takimi ka qenë korrekt, konstruktiv, pa …

Lexo më shumë