Ballina / KRYESORE (page 14)

KRYESORE

Lajmi i fundit: Veseli fton për konsultime krerët e partive, kërkon shpërndarjen e Kuvendit

kadri veseli kuvendi

Pas mbledhjes së Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës, i pari i këtij subjekti politik, Kadri Veseli , ka ftuar për konsultime kryetarët e partive politike parlamentare që të merren vesh për mbajtjen e mbledhjes plenare të Kuvendit , në të cilën deputetët me dy të tretat e votave …

Lexo më shumë

Fejton: Bujqësia urbane, një koncept i ri jetese, një mënyrë e re e të ushqyerit (1)

prishtina

A bëhen çatitë e ballkonet e Prishtinës “tokë” bujqësore Autore: Behare Bajraktari Ky koncept i ri i jetesës, në kohën bashkëkohore,filloi nga parisienet, kur në vitin 2014  u zgjodh kryebashkiake e Parisit Anne Hidalgo ( Hidalgo është e lindur në San Fernando në  Andalusia  të Spanjës, madje gjyshi nga babai …

Lexo më shumë

Privatizimi nuk ka dhënë efekte pozitive në zhvillimin ekonomik të vendit

agjensioni i privatizimit

Privatizimi i ndërmarrjeve shoqërore në Kosovë, i filluar vite më parë, nuk ka dhënë efekte pozitive në zhvillimin ekonomik të vendit. Për më shumë, ky proces ka rezultuar me shkurtim të vendeve të punës. Kështu thonë përfaqësues të partive politike si dhe përfaqësues të Bashkimit të Sindikatave të Punëtorëve të …

Lexo më shumë

Veseli: PDK si çdoherë është e gatshme të shtyjë tutje suksesshëm agjendat

kadri veseli

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, zhvilloi takime me kryesitë e degëve të PDK-së të Vushtrrisë e Gjakovës, me ç’rast ka theksuar rëndësinë e procesit dhe mobilizimin e gjithanshëm për zgjedhjet nacionale, duke potencuar optimizmin e anëtarësisë së gjerë dhe strukturave të partisë. Kryetari Veseli ka potencuar se …

Lexo më shumë

Haradinaj i drejtohet kushtetueses. Megjithatë, dorëzon kërkesën për interpretim

haradinaj i drejtohet kushtetueses

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, ka njoftuar se sot ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për interpretim të aktit të dorëheqjes së tij nga posti i kryeministrit dhe definimin e kompetencave dhe funksionimit të Qeverisë pas këtij akti. Ai përmes një postimi në Facebook, thotë se qëllimi i kërkesës është, …

Lexo më shumë