Ballina / KRYESORE (page 13)

KRYESORE

Thaçi: Jam i gatshëm t’i shpalli menjëherë zgjedhjet e reja

hashim thaci

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar sot Kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, me të cilën ka biseduar për gatishmërinë e këtij institucioni për të organizuar zgjedhje të parakohshme, nëse për këtë do të shfaqet nevoja. Presidenti Thaçi ka theksuar se në përputhje me obligimin …

Lexo më shumë

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi Godfrey e ka prioritet edhe Kosovën

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi Godfrey e ka prioritet edhe Kosovën

I nominuari i SHBA-së për ambasador në Serbi, Anthony Godfrey, tha se prioritet i tij do të jetë normalizimi i marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës dhe gjetja e një zgjidhje të qëndrueshme. Diplomati amerikan, i cili ka qenë zëvëndësambasador në Moskë, thotë se është i vetëdijshëm për “ndikimin malinj të …

Lexo më shumë

Telekomi zyrtarisht e ka ndërprerë kontratën me Z-Mobile

istrefi, telekomi

Kryeshefi i Telekomit, Bedri Istrefi, në një konferencë të jashtëzakonshme për media, ka dhënë lajmin se Telekomi zyrtarisht e ka ndërprerë kontratën me Z-Mobile. Ai ka thënë se përkundër që për gjashtë muaj negocimi me kompaninë Z-Mobile, nuk kanë arritur marrëveshje dhe kësisoj është marrë vendimi për ndërprerjen e kësaj …

Lexo më shumë

Kandidatët për liderin e LDK-së shpalohen me 3 gusht; Prononcohet Mustafa

isa mustafa

Lidhja Demokratike e Kosovës në mbledhjen e sotme ka diskutuar për shpërbërjen e Kuvendit të Kosovës dhe zgjedhjet e brendshme partiake. Zyrtarë të kësaj partie thanë se ende nuk kanë pranuar ftesë nga presidenti Hashim Thaçi për konsultime për datën e zgjedhjeve të parakohshme. Në një konferencë për media, nënkryetari …

Lexo më shumë

Niveli i ujit po rritet

vershimet, klima, ngorhja globale

Ndryshimet klimatike për shkak ngrohjen globale po ndodhin për shkak të aktivitetit njerëzor Vala e fortë e nxehtësisë e javës së kaluar në Europë u shndërrua në stuhi, shi rrënjësor dhe erëra të forta këtë fundjavë. Vendet më të prekura ishin Italia, Spanja, Polonia, Franca dhe Austria. Shumë zona janë …

Lexo më shumë

Meta kërkon shpjegime për paralajmërimin lidhur me tërmetin

ilir meta

Drejtuesi i institutit Gjeodinamik të Athinës, sizmiologu Akis Tselentis, ka paralajmëruar rrezikun se i gjithë rajoni i Ballkanit mund të goditet nga një tërmet apokaliptik me një magnitudë të lartë. Shqetësimin e sizmiologut e kanë publikuar mediat greke, teksa shqetësimi mbi një tërmet të përmasave të mëdha është adresuar dhe …

Lexo më shumë