KRYESORE

Çaushi: Mustafa e Thaçi të nënshtruar ndaj partnerit të tyre qeverisës, Listës ‘Srpska’’

‘’Kjo qeveri ia ka dhënë faqen e zezë Kosovës me përdorimin selektiv të forcës, si në vendet diktatoriale. Pavarësisht fjalëve të mëdha dhe premtimeve, ende Kosova nuk ka ushtri. Kjo dëshmon para qytetarëve se Isa Mustafa e Hashim Thaçi janë të nënshtruar ndaj partnerit të tyre qeverisës, Listës ‘Srpska’’, ka …

Lexo më shumë

Kosova mbetet pa kod telefonik

Dështon zbatimi i planit të veprimit për marrëveshjen e telemunikacionit. Gjatë verës Prishtina e Beogradi ishin dakorduar që më 15 nëntor Austria të aplikonte në ITU për kodin 383, që duhej t’i takonte Kosovës. Aplikimi nuk ka ndodhur. Pengesë është bërë Serbia, nëpërmjet regjistrimit të kompanisë së saj telefonike në …

Lexo më shumë

Pse është e zhgënjyer Jahjaga

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, deklarohet e zhgënjyer me spektrin politik kosovar që nuk arriti ta tejkalojë krizën parlamentare. Presidentja e vendit shprehet e zhgënjyer me liderët politikë që nuk u treguan të gatshëm për zhvillimin e një dialogu konstruktiv. Jahjaga kërkon nga spektri politik kosovar që nëpërmjet dialogut ta …

Lexo më shumë

67 gazetarë të vrarë më 2015

67 gazetarë janë vrarë në detyrë apo për shkak të profesionit gjatë vitit 2015 Organizata joqeveritare “Reporterë pa kufij” (RSF), shton se janë vrarë edhe 27 përfaqësues blogjesh dhe 7 bashkëpunëtorë mediatikë. Ky numër është pothuajse i njëjtë me vitin e shkuar, kur u vranë 66 gazetarë. Vendet ku janë …

Lexo më shumë