KRYESORE

Qeveria dhe OVL me një qëndrim për ligjin për veteranët

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot një delegacion të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të kryesuar nga kryetari Muharrem Xhemajli. Pas takimit, Kryeministri Thaçi dhe Xhemajli kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për media. “Ligji për veteranët është punuar bashkërisht nga Qeveria e …

Lexo më shumë

Studentët – nuk mjafton dorëheqja

protesta e studenteve

Menjëherë pas dorëheqjes së prof. Ibrahim Gashit nga posti i Rektorit të Universitetit të Prishtinës, kanë filluar reagimet , të cilat ishin po aq të ndara sa ishte edhe opinioni përktazi me protestat e një grupi të studentëve dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile të Kosovës. Aktualisht  para Rektoratit studentët po kremtojnë  …

Lexo më shumë

Përfundon protesta

protesta e studenteve

Ka përfunduar protesta e studentëve e cila ka filluar të premten rreth orës 12:00. “Njëzet e nëntë policë janë të lënduar nga të cilët dy kanë pësuar lëndime të rënda trupore gjatë protestës së sotme në Prishtinë”, ka deklaruar për Info Globin, Agron Borovci, Zëdhënës i Policisë sv Kosovës për …

Lexo më shumë

Arrestohen Ilir Deda e Ylli Hoxha

studentet, protesta

(E plotësuar 14:20 ) Policia ka shoqëruar në stacionin policor drejtorin e KIPRED-it, Ilir Dedën dhe Yll Hoxhën, asambleistë i Vetëvendosjes në Kuvendin komunal të Prishtinës. InfoGlobi mëson se dy aktivistët janë dërguar në stacionin policor nr. 2 në Prishtinë. Policia ka bllokuar hyrjen në oborrin e Rektoratit, kurse protestuesit …

Lexo më shumë

Protestohet edhe sot

protesta

Protesta e studentëve për dorëheqjen e Rektorit të Universitetit ‘Hasan Prishtina’ do të vazhdojë edhe sot.  Protestuesve dje i janë bashkëngjitur edhe përfaqësues të shoqërisë civile por edhe të subjektit politik Vetëvendosje. Gjashtë studentë janë lënduar në protestën e se enjtes, ndërkohë që dhjetëra studentë të tjera janë trajtuar nga dy …

Lexo më shumë