KRYESORE

Mustafa dhe Vuçiq në Bruksel, temë telekomi

Kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë, Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel për të vazhduar dialogun për normalizim marrëdhëniesh. Në takimin e ndërmjetësuar nga shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, Mustafa dhe Vuçiq pritet të vazhdojnë diskutimin rreth zbatimit të marrëveshjeve të arritura …

Lexo më shumë

Presidentja: Gjykata Speciale se gjykon luftën

Institucionet e Kosovës tashmë e kanë dëshmuar përgjegjësinë për këtë proces dhe mbesin të përkushtuara të përmbushin këtë obligim ndërkombëtar, që do të dëshmojë seriozitetin e Republikës së Kosovës si pjesëtare e përgjegjshme e arenës ndërkombëtare. Kështu ka thënë presidentja e vendit Atifete Jahjaga në takim me Stephen Rapp, Ambasadorin e …

Lexo më shumë

Siçili: Mbyten 672 emigrantë

Një tjetër tragjedi e emigrantëve në ngushticën e Sicilisë ka ndodhur ditën e sotme, kur një anije me 700 persona është përmbytur 60 km në veri të Libisë. Një anije mallrash arriti të shpëtonte vetëm 28 prej emigrantëve, ndërkohë që nuk dihet fati i 672 emigrantëve të tjerë. Deri më …

Lexo më shumë