Ballina / KRYESORE (page 1149)

KRYESORE

Rama: Ja 19 ministrat e mi

rama

Sot kryeministri i qeverisë së re, Edi Rama ka dalë dhe ka prezantuar drejtpërdrejt në mediat Qeverinë e Re të Shqipërisë. MINISTRITË: 1. Ministër i Financave, Shkëlqim Cani (PS) 2. Ministër i Brendshëm, Saimir Tahiri  (PS) 3. Ministër i Jashtëm, Ditmir Bushati   (PS) 4. Ministre e Mbrojtjes, Mimi Kodheli   (PS) …

Lexo më shumë

Miratohet ligji për amnistinë

Me 90 vota pro, 17 kundër dhe 1 abstenim Kuvendi i Kosovës e ka miratuar ligjin për amnisti. Gjatë debateve, projektligji është mbështetur nga partitë e koalicionit, PDK, AKR dhe pakicat. Po ashtu, edhe dy partitë opozitare, LDK dhe AAK i kanë dhënë mbështetje. Edhe kësaj radhe, lëvizja Vetëvendosje ka …

Lexo më shumë

Protesta, 32 të lënduar

32 persona janë lënduar te mërkurën gjatë protestës së organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje kundër Ratifikimit të Marrëveshjes. 11 prej të lënduarve ishin qytetarë ndërsa 21 policë. Protesta e paparalajmëruar e realizuar nga subjekti politik ’Vetëvendosje’ ka filluar rreth orës 09:00 dhe ka përfunduar rreth orës 14:55, ku pjesëmarrës kanë qenë …

Lexo më shumë

Hapi i parë, ratifikimi i marrëveshjes

Prishtina dhe Beogradi janë ende në fazën fillestare të definimit të fushave dhe aspekteve ligjore të zbatimit të marrëveshjes së 19 prillit, të arritur në dialogun ndërmjet kryeministrave Hashim Thaçi e Ivica Daçiq. Në bazë afateve të planit të zbatimit të kësaj marrëveshjeje, disa veprime tashmë parashiheshin që të përfundonin. Megjithatë, …

Lexo më shumë