Ballina / KRYESORE (page 1109)

KRYESORE

Qeveria: Ja çfarë nënshkruajtëm për telekomunikacionin!

Qeveria u ka shpërndarë mediave marrëveshjen e Telekomunikacionit dhe të Energjisë, që kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq e kanë nënshkruar në Bruksel. Në vazhdom keni të plotë marrëveshjen, siç e ka dërguar Zyra për Media e Qeverisë. KODI: Kosova nga marrëveshja për telekomunikacionin lidhur …

Lexo më shumë

Përparime në IBM

Edita Tahiri

Në bisedimet e fundit teknike të zhvilluara në Bruksel, mes palës kosovare dhe asaj serbe, u shënuan përparime në zbatimin e marrëveshjes së IBM-it Në përfundim të këtij raundi bisedimesh në Bruksel, Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri deklaroi se në këto takime janë dhënë vlerësime pozitive nga të gjitha palët lidhur me …

Lexo më shumë

Vuçiq në takimin Thaçi-Daçiq?!

aleksandar-vuciq_infoglobi

Kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, takohen të dielën në Bruksel, për rrethin e 16-të të bisedimeve. Agjencitë serbe të lajmeve raportojnë se zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do t’i bashkohet po ashtu ekipit serb, ndonëse një gjë e tillë nuk konfirmohet nga zyrtarë të …

Lexo më shumë

Rama: Ja 19 ministrat e mi

rama

Sot kryeministri i qeverisë së re, Edi Rama ka dalë dhe ka prezantuar drejtpërdrejt në mediat Qeverinë e Re të Shqipërisë. MINISTRITË: 1. Ministër i Financave, Shkëlqim Cani (PS) 2. Ministër i Brendshëm, Saimir Tahiri  (PS) 3. Ministër i Jashtëm, Ditmir Bushati   (PS) 4. Ministre e Mbrojtjes, Mimi Kodheli   (PS) …

Lexo më shumë

Miratohet ligji për amnistinë

Me 90 vota pro, 17 kundër dhe 1 abstenim Kuvendi i Kosovës e ka miratuar ligjin për amnisti. Gjatë debateve, projektligji është mbështetur nga partitë e koalicionit, PDK, AKR dhe pakicat. Po ashtu, edhe dy partitë opozitare, LDK dhe AAK i kanë dhënë mbështetje. Edhe kësaj radhe, lëvizja Vetëvendosje ka …

Lexo më shumë

Protesta, 32 të lënduar

32 persona janë lënduar te mërkurën gjatë protestës së organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje kundër Ratifikimit të Marrëveshjes. 11 prej të lënduarve ishin qytetarë ndërsa 21 policë. Protesta e paparalajmëruar e realizuar nga subjekti politik ’Vetëvendosje’ ka filluar rreth orës 09:00 dhe ka përfunduar rreth orës 14:55, ku pjesëmarrës kanë qenë …

Lexo më shumë