Ballina / KRYESORE (page 1095)

KRYESORE

Prizreni shtrohet me kalldërm prej akulli

Festivali Ndërkombëtar i Skulpturës Sculp Fest ka filluar mbrëmë edicionin e katërt, i cili organizohet në kuadër të Autostrada Bienniale (Bienalja Ndërkombëtare e Artit Bashkëkohor). Autostrada Biennale është një autostradë inovative në mes të Bienales së Stambollit, Venecies e Prizrenit, që kërkon të zgjojë energjinë krijuese të Kosovës, rajonit e …

Lexo më shumë

Ronaldo sërish het trik

Sërish pushton titujt e lajmeve i fmashmi Ronaldo. Kësaj radhe ai  vendosi dy rekorde të reja në La Ligën spanjolle. Cristiano Ronaldo i Real Madridit realizoi het trikun në ndeshjen kundër Sevilës. Eshtë ky het triku i 25 me radhë në karrierën e Ronaldos në Spanjë. Ai tani jo vetëm …

Lexo më shumë

Qeveria shpërfill kërkesat, opozita paralajmëron protestë

Dy partitë politike opozitare në Kuvendin e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë paralajmëruar se sërish do të organizojnë protesta, pasi që Qeveria e Kosovës, nuk ka bërë asnjë lëvizje pas adresimit të disa kërkesave nga protesta e fundit. Partitë politike opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për …

Lexo më shumë

Kaos në Milano, protestohet me bomba

Qyteti i Milanos është përfshirë nga trazira të dhunshme me mbi 500 protestues, pjesëmarrës në protestat e “1 Majit”. Protestuesit i kanë vënë flakën automjeteve dhe situata paraqitet vërtetë kritike me bomba Molotov, gaz lotsjellës e mjete të ndryshme rrethanore. Jo vetëm dritaret, por të paktën dhjetë makina të djegura. …

Lexo më shumë

Një Maji: Dita e të papunëve

Dita Ndërkombëtare e Punës, Kosovën e gjen më përqindjen më të lartë papunësisë në rajon. Ky problem vazhdon të mbetet një ndër sfidat kryesore të autoriteteve kompetente për më shumë se një dekadë. Në bazë të anketës se fuqisë punëtore për vitin 2013, të realizuar nga Agjencia e Statistikave të …

Lexo më shumë