Ballina / KRYESORE (page 10)

KRYESORE

Betohet komandanti i ri i forcave të NATO-s për Evropë

Gjenerali amerikan, Tod D.Wolters

Gjenerali amerikan, Tod D.Wolters, është betuar si Komandant Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë. Në një ceremoni të mbajtur në Mons të Belgjikës, Sekretari i Përgjithshëm NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se komanda evropiane është “një nga pozicionet më sfiduese dhe më të rëndësishme ushtarake në botë”. Gjenerali Wolters …

Lexo më shumë

REL: Punëtorët me “një mal kërkesash” për 1 Maj

protesta e 1 majit

Me protestë në kërkim të respektimit të plotë të të drejtave të punëtorëve, është shënuar Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve në Kosovë. Sindikata të ndryshme, nën organizimin e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) kanë marshuar nëpër sheshet Prishtinës, deri para objektit të Qeverisë. Para se të shpaloste kërkesat …

Lexo më shumë

FT: “Berlini -dush i ftoftë për Ballkanin Perëndimor”

thaci merkel vuciq

“Dush i ftohtë për vendet e Ballkanit Perëndimor”, kështu e përshkruan mediat e huaja si “Financial Times” përfundimin e Konferencës së një dite më parë për Ballkanin Perëndimor, në Berlin. Sipas tyre, presidenti Makron raportohet të ketë ruajtur qëndrimin se Parisi do të parapëlqente të ndihmojë vendet në fjalë me reformat …

Lexo më shumë

Wadephul: Negociatat të mos ngecin në grindje për territor

Johann Wadephul cdu nenkryetar

Intervistë ekskluzive me DW me nënkryetarin e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag për samitin e Berlinit, negociatat Serbi-Kosovë, zgjidhjen e krizës në Shqipëri dhe çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE. Deutsche Welle: Zoti Wadephul, cili është vlerësimi juaj për samitin e Ballkanit Perëndimor në Berlin? Johann Wadephul: Samiti ishte shumë …

Lexo më shumë

Në Uashington u dëshmua për krime të luftës në Kosovë

eliot engel

Në Uashington, Komisioni për Punët e Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan ka zhvilluar seancën dëgjimore me temë: “Viktimat e luftës në Kosovë – Në kërkim të drejtësisë.” Seanca kryesohet nga kryetari i Komisionit, Eliot Engel dhe folës kryesorë ishin: -Ilir Bytyqi, i cili dëshmon për tre vëllezërit …

Lexo më shumë