KRYESORE – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sun, 13 Oct 2019 15:08:24 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 VV: Autoritetet shtetërore duhet të hetojnë shkaqet e këtij helmimi https://infoglobi.com/vv-autoritetet-shteterore-duhet-te-hetojne-shkaqet-e-ketij-helmimi/ https://infoglobi.com/vv-autoritetet-shteterore-duhet-te-hetojne-shkaqet-e-ketij-helmimi/#respond Sun, 13 Oct 2019 15:08:24 +0000 https://infoglobi.com/?p=156456 VV: Autoritetet shtetërore duhet të hetojnë shkaqet e këtij helmimi

Vetëvendosje ka reaguar për helmimin e punonjësve të KQZ-së. “Helmimi i punonjësve të operacionit të votimit përmes postës ka shqetësuar familjarët e stafit, por edhe opinionin publik. Autoritetet shtetërore duhet të hetojnë shkaqet e këtij helmimi, ashtu siç duhet të hetojnë pakot e ardhura nga Serbia në mënyrë të organizuar nga shteti i Serbisë”, thuhet …

The post VV: Autoritetet shtetërore duhet të hetojnë shkaqet e këtij helmimi appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/vv-autoritetet-shteterore-duhet-te-hetojne-shkaqet-e-ketij-helmimi/feed/ 0
Prokurori Special shkon në vendin ku u helmuan 26 zyrtarët https://infoglobi.com/prokurori-special-shkon-ne-vendin-ku-u-helmuan-26-zyrtaret/ https://infoglobi.com/prokurori-special-shkon-ne-vendin-ku-u-helmuan-26-zyrtaret/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:14:10 +0000 https://infoglobi.com/?p=156392 Prokurori Special shkon në vendin ku u helmuan 26 zyrtarët

Prokurorët Special të Prokruroisë së Kosovës kanë dal në vendin e ngjarjes ku dyshohet se u helmuan 26 zyrtarë të angazhuar nga KQZ në procesin e verifikimit të votave të ardhura nga jashtë Kosovës saktësisht nga Serbia. Zyrtarët kanë pësuar alergji pas kontaktit me këto zarfe. E me rastin, tashmë sic duket po merret edhe …

The post Prokurori Special shkon në vendin ku u helmuan 26 zyrtarët appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/prokurori-special-shkon-ne-vendin-ku-u-helmuan-26-zyrtaret/feed/ 0
Pas helmimit të 26 zyrtarëve, Gjuriq: Po përgatitet manipulim i votave https://infoglobi.com/pas-helmimit-te-26-zyrtareve-gjuriq-po-pergatitet-manipulim-i-votave/ https://infoglobi.com/pas-helmimit-te-26-zyrtareve-gjuriq-po-pergatitet-manipulim-i-votave/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:11:00 +0000 https://infoglobi.com/?p=156388 Pas helmimit të 26 zyrtarëve, Gjuriq: Po përgatitet manipulim i votave

Pas helmimit të zyrtarëve kosovarë nga zarfet e ardhura me vota nga Serbia, Drejtori i ashtuquajturës Zyrës për Kosovë në qeverinë serbe, Marko Gjuriq ka thënë se është duke u manipuluar me votat serbe. Gjuriq ka paralajmëruar opinionin vendor e ndërkombëtar se është duke u përgatitur manipulim me votat e serbëve në Kosovë, me qëllim …

The post Pas helmimit të 26 zyrtarëve, Gjuriq: Po përgatitet manipulim i votave appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/pas-helmimit-te-26-zyrtareve-gjuriq-po-pergatitet-manipulim-i-votave/feed/ 0
Kurti takon Rashiqin, paralajmëron takim me LDK-në javën që po vjen https://infoglobi.com/kurti-takon-rashiqin-paralajmeron-takim-me-ldk-ne-javen-qe-po-vjen/ https://infoglobi.com/kurti-takon-rashiqin-paralajmeron-takim-me-ldk-ne-javen-qe-po-vjen/#respond Sun, 13 Oct 2019 12:56:28 +0000 https://infoglobi.com/?p=156367 Kurti takon Rashiqin, paralajmëron takim me LDK-në javën që po vjen

Kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti mëngjesin e sotëm e ka takuar përfaqësuesin e koalicionit serb ‘Sloboda’, Nenad Rashiq. Pas një takimi mbi një orësh, Kurti shprehu vullnetin që Rashiq të jetë pjesë e qeverisë së tij, duke e cilësuar si njërin prej ministrave më të mirë të Kosovës që nga shpallja e pavarësisë. …

The post Kurti takon Rashiqin, paralajmëron takim me LDK-në javën që po vjen appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kurti-takon-rashiqin-paralajmeron-takim-me-ldk-ne-javen-qe-po-vjen/feed/ 0
Zarfet nga Serbia raportohet se u shkaktuan alergji punonjësve të KQZ-së https://infoglobi.com/zarfet-nga-serbia-raportohet-se-u-shkaktuan-alergji-punonjesve-te-kqz-se/ https://infoglobi.com/zarfet-nga-serbia-raportohet-se-u-shkaktuan-alergji-punonjesve-te-kqz-se/#respond Sun, 13 Oct 2019 12:50:52 +0000 https://infoglobi.com/?p=156362 Zarfet nga Serbia raportohet se u shkaktuan alergji punonjësve të KQZ-së

Procesi i verifikimit të votave të ardhura nga Serbia është ndërprerë, pasi që zyrtarët që kanë qenë në kontakt me zarfet me votat e qytetarëve nga Serbia u është shfaqur alergji në duar. Megjithatë, ende nuk është e qartë se për çfarë reaksioni alergjik bëhet fjalë. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e ka konfirmuar …

The post Zarfet nga Serbia raportohet se u shkaktuan alergji punonjësve të KQZ-së appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/zarfet-nga-serbia-raportohet-se-u-shkaktuan-alergji-punonjesve-te-kqz-se/feed/ 0
Taksa pritet të shndërrohet në reciprocitet https://infoglobi.com/taksa-pritet-te-shnderrohet-ne-reciprocitet/ https://infoglobi.com/taksa-pritet-te-shnderrohet-ne-reciprocitet/#respond Sun, 13 Oct 2019 06:33:12 +0000 https://infoglobi.com/?p=156171 Taksa pritet të shndërrohet në reciprocitet

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilat në bazë të rezultatit të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, pritet të formojnë Qeverinë e ardhshme të Kosovës, paralajmërojnë zëvendësimin e taksës 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina me reciprocitet ndaj këtyre dy shteteve. Qeveria në largim e Kosovës, më 21 …

The post Taksa pritet të shndërrohet në reciprocitet appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/taksa-pritet-te-shnderrohet-ne-reciprocitet/feed/ 0
Reagime të ashpra për Peter Handke https://infoglobi.com/reagime-te-ashpra-per-peter-handke/ https://infoglobi.com/reagime-te-ashpra-per-peter-handke/#respond Fri, 11 Oct 2019 08:59:16 +0000 https://infoglobi.com/?p=155152 Reagime të ashpra për Peter Handke

Intelktual, media, gazetarë, politikan dhe aktivist për të drejtat e njeriut janë duke e kundërshtuar akademinë suedeze për Nobelin për letërsi Këtë vendim e kanë kundërshtuar edhe “Nënat e Srebrenicës”, të cilat e kanë quajtur atë të turpshëm dhe kanë kërkuar që Akademia t’ia marrë çmimin Handke-s. “Ky vendim është i turpshëm dhe mesazh i …

The post Reagime të ashpra për Peter Handke appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/reagime-te-ashpra-per-peter-handke/feed/ 0
Reagimi i Handke si fitues i çmimit “Nobel”: https://infoglobi.com/reagimi-i-handke-si-fitues-i-cmimit-nobel/ https://infoglobi.com/reagimi-i-handke-si-fitues-i-cmimit-nobel/#respond Fri, 11 Oct 2019 08:48:01 +0000 https://infoglobi.com/?p=155143 Reagimi i Handke si fitues i çmimit “Nobel”:

Austriaku Peter Handke: Faleminderit për atë dhe në emrin tim sonte do të pimë raki dhe verë të bardhë Fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi, austriaku Peter Handke, në reagimin e tij të parë për këtë lajm i ka thënë mediave në Beograd se i vjen mirë që serbët janë të lumtur për të. “Jam …

The post Reagimi i Handke si fitues i çmimit “Nobel”: appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/reagimi-i-handke-si-fitues-i-cmimit-nobel/feed/ 0
Dokument, deklarata e nënshkruar nga Rama, Vuçiq e Zaev https://infoglobi.com/dokument-deklarata-e-nenshkruar-nga-rama-vuciq-e-zaev/ https://infoglobi.com/dokument-deklarata-e-nenshkruar-nga-rama-vuciq-e-zaev/#respond Thu, 10 Oct 2019 17:33:01 +0000 https://infoglobi.com/?p=154915 Dokument, deklarata e nënshkruar nga Rama, Vuçiq e Zaev

Info Globi ju sjell deklaratë e plotë për ate që njihet si ‘mini Schengeni i Ballkanit Perëndimor’ që u nënshkrua më 10 tetor në Novi Sad të Vojvodinës (Serbi) nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe kryeministrii Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Deklarata e përbashkët ka të bëj me zbatimin …

The post Dokument, deklarata e nënshkruar nga Rama, Vuçiq e Zaev appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/dokument-deklarata-e-nenshkruar-nga-rama-vuciq-e-zaev/feed/ 0
Grenell:Të dyja palët duhet të punojnë ngushtë dhe shpejtë https://infoglobi.com/grenellte-dyja-palet-duhet-te-punojne-ngushte-dhe-shpejte/ https://infoglobi.com/grenellte-dyja-palet-duhet-te-punojne-ngushte-dhe-shpejte/#respond Thu, 10 Oct 2019 15:31:52 +0000 https://infoglobi.com/?p=154913 Grenell:Të dyja palët duhet të punojnë ngushtë dhe shpejtë

I dërguarit presidencial për dialogun mes Kosovës e Serbisë Richard Grennell, i cili është njëkohësisht ambasador i SHBA-ve në Gjermani, ka përfunduar vizitën në këto dy shtete të Ballkanit. “Ambasadori Grenell i filloi të dy ditët duke u takuar së pari me udhëheqësit e komunitetit afarist. Administrata e Presidentit Trump fuqimisht beson që zhvillimi ekonomik, …

The post Grenell:Të dyja palët duhet të punojnë ngushtë dhe shpejtë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/grenellte-dyja-palet-duhet-te-punojne-ngushte-dhe-shpejte/feed/ 0