Ballina / KRYESORE

KRYESORE

11 vjet shtet, ekonomia eci me ritëm të ngadaltë

bum ekonomik

Ekonomia në vitet e pavarësisë, nuk ka treguar ndonjë zhvillim që mund të ndikonte në përmirësimin e mirëqenies sociale të qytetarëve, konsiderojnë ekspertë për çështje ekonomike dhe ish-zyrtarë të Qeverisë së Kosovës. Me gjithë disa përparime, kryesisht në aspektin ligjor, sipas tyre, gati 11 vjet pas shpalljes se pavarësisë se …

Lexo më shumë

Hoti: Përvjetori na kushtoi 70.000, e kësaj qeverie 500 mijë euro !

avdullah hoti

Avdullah Hoti, shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kyvendin e Kosovës, ka bërë një krahasim mes Qeverisë së kaluar me ish-kryeministrin Isa Mustafa, dhe Qeverisë aktuale me kryeministër Ramush Haradinaj. Krahasimi ka të bë me buxhetet, përkatësisht me shpenzimet e bëra gjatë kremtimit, shënimit të përvjetorit …

Lexo më shumë

Itali: Sharja e BE-së, zhvendos vëmendjen nga përgjegjësitë tona

MARIO MONTI

Nëse më parë janë jo italianët, por ata që, në këtë çast qeverisin italianët, atëherë ndoshta leverdis të mbulojmë me sharje Komisionin dhe Europën, sepse kjo kënaq inatin e italianëve dhe zhvendos vëmendjen nga përgjegjësitë tona. Shkruan: MARIO MONTI Iu takon qytetarëve të mos bien në atë grackë, të mos …

Lexo më shumë

Kosova shënon 11-vjetorin e pavarësisë

pavarësia, kosova, 17 shkurt

Në 11-vjetorin e pavarësisë, Kosova po zhvillohet gradualisht me gjithë sfidat që i paraqiten përpara, kanë vlerësuar udhëheqës të institucioneve të Kosovës. Ata kanë përmendur partneritetin më faktorin ndërkombëtar, konkretisht më Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian. Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 11-vjetorit të pavarësisë së …

Lexo më shumë

Thaçi e Vuçiq shpërfaqin dallime rreth marrëveshjes eventuale

vuciq e thaci

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë diskutuar sot për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje ndërmjet dy shteteve, gjatë një paneli në Konferencën për Siguri, që sivjet zhvillon punimet në Mynih të Gjermanisë. Dy presidentët shfaqën dallimet e tyre rreth procesit të dialogut. Presidenti …

Lexo më shumë