Ballina / Reçeta / Krofnet e nënave dhe gjysheve të shijshme sa më s’ka

Krofnet e nënave dhe gjysheve të shijshme sa më s’ka

Krofne:

1 ve
1 lugë të mesme sheqer
1 lugë të vogël krip
2 gota qumësht të vakët (400 ml)
2 gota ujë të vakët (400 ml)
1 qese tharm buke
1 pecivë
Miell derisa të trashet brumi.

I përziejmë tërë këta përbërës duke i shtuar miell dalëngadalë derisa të bëhet një brum sa për t’u shkoqur nga ena. Pastaj, këtë brum e lëmë ‘për të ardhur’ për afro 2 orë.

Pastaj, e t’hollojmë brumin në tavolinë të përmillur dhe me gota nxjerrim krofnet. I pjekim ne vaj shumë të nxehtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!