fbpx
furce-dhembesh

Kripa e soda e bukës , të mrekullueshme për dhëmbë

Këto janë benefitet e mëdha që kripa e detit dhe soda e bukës sigurojnë për dhëmbët tuaj.

Kripa e detit:

Kalcium, magnez, silicon, fosfor, sodium, nikel, hekur- këto janë disa nga elementët dhe mineralet që gjenden në kripën e detit.

Këto substanca i forcojnë mishrat e dhëmbëve, mbrojnë kundër tartarës dhe erës së keqe, dhe mund t’ju zbardhin dhëmbët me kalimin e kohës.

Me përqindjen e jodit të lartë, kripa e detit ka veti antibakteriale dhe ndihmon në neutralizimin e acidit në gojë.

Kripa ju bën që të prodhoni më shumë pështymë, dhe pështyma juaj formon një lloj barriere që mbron dhëmbët tuaj.

Mjafton thjesht të lyeni furçën e dhëmbëve me pak kripë  dhe t’i fërkoni dhëmbët ashtu siç do bënit zakonisht kur i pastroni. Pastaj shpërlajeni gojën me ujë të pastër./infoglobi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.