Ballina / KOSOVA / #ZGJEDHJET2019 (page 4)

#ZGJEDHJET2019

Në çdo palë zgjedhje, partitë harxhojnë shuma të majme parash për fushatë

Partitë politike çdo palë zgjedhe harxhojnë shuma të majme parash për fushata zgjedhore. AAK-PSD, PDK po angazhojnë kompani marketingu për fushatë, VV thotë se punon me vullnetarë, e LDK-ja nuk pranon të flasë. Po i bën xhirimet për videon me të cilën do të prezantojë veten në kandidaturën për deputet në …

Lexo më shumë

37 lëndë të pazgjidhura në gjykata për liberalizimin e vizave

vizat

Vetëm 16 nga 53 lëndët e shënjestruara për liberalizimin e vizave, deri tash kanë marrë verdikt përfundimtar nga drejtësia kosovare. Sipas Institutit të Kosovës për Drejtësi, institucionet e drejtësisë kanë dështuar në trajtimin e lëndëve të shënjestruara. Sipas tyre, mungesa e rezultateve ka ndikuar edhe në liberalizimin e vizave. Edhe …

Lexo më shumë

Viola von Cramon-Taubadel – krye-vëzhguese e zgjedhjeve në Kosovë

Bashkimi Evropian i është përgjigjur ftesës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për vëzhgimin e zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë nga një mision i Bashkimit Evropian. Federica Mogherini, përfaqësuese e Lartë për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, ka emëruar Viola von Cramon-Taubadel si krye-vëzhguese të zgjedhjeve në Kosovë. …

Lexo më shumë

Nuk u bë vit pas viti: Në këto zgjedhje liderët e heqin nga fjalori i premtimeve fjalën – liberalizim

Premtimet e partive politike ndaj qytetarëve të Kosovës për çështje dhe fusha të ndryshme të jetës në vend, tashmë ka javë që kanë nisur, në një lloj para-fushate zgjedhore për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, por asnjë ato, deri më tash, nuk e ka përmendur liberalizimin e vizave, si premtim …

Lexo më shumë