Ballina / KOSOVA / #ZGJEDHJET2019 (page 3)

#ZGJEDHJET2019

Çfarë niveli të shkollimit kanë kandidatët për shefin e Qeverisë së Kosovës?

Në mesin e shtatë kandidatëve që synojnë postin e kryeministrit pas zgjedhjeve të 6 tetorit, Vjosa Osmani nga LDK-ja është kandidatja që ka përfunduar më së shumti nivele të shkollimit. Osmani e cila synon të bëhet shefe e Qeverisë nga Lidhja Demokratike e Kosovës, studimet themelore i ka përfunduar në …

Lexo më shumë

Beogradi zyrtar po vazhdon presionin e ashpër ndaj serbëve të Kosovës

Beogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të votojnë për Listën Serbe, thonë përfaqësuesit e tri subjekteve tjera politike rivale, koalicionit “Liria”, Partisë së Serbëve të Kosovës dhe Partisë së Pavarur Liberale, të cilat i takojnë komunitetit …

Lexo më shumë

A do të përballen pesë kandidatët për kryeministër në debat televiziv?

Në historinë e zgjedhjeve në Kosovë, kandidatët për kryeministër asnjëherë nuk kanë dalë të gjithë përballë njëri-tjetrit. Edhe disa nga 5 kandidatët për kryeministër në zgjedhjet e 6 tetorit janë deklaruar të gatshëm për përballje. Madje kanë dhënë edhe idetë e tyre se si do të organizohej debati i tyre. …

Lexo më shumë

Limaj u drejtohet ferizajasve me programin e tij qeverisës

Zhvillimi i bujqësisë, paketa sociale, sigurimet shëndetësore, reformat në drejtësi, vazhdimi i fuqizimit të prodhimeve vendore dhe diaspora janë pesë prioritetet në qeverisjen e koalicionit Nisma-AKR-PD. Kandidati për kryeministër nga ky koalicion, Fatmir Limaj, në takimin që ka pasur me strukturat e partisës tij në Ferizaj, tha se është koha …

Lexo më shumë

Amerikanët u japin mesazh të fortë atyre që donë të qeverisin pas 6 tetorit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë tregojnë se kanë synime të qarta sa i përket vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Pas emërimit të Matthew Palmer si Përfaqësues Special për Ballkanin Perëndimor, deklarata të forta vijnë edhe nga ambasadorët e SHBA’së në Ballkanin Perëndimor, shkruan Gazeta Express. Ambasadori amerikan …

Lexo më shumë