#ZGJEDHJET2019

Vllasi: Asnjë administratë amerikane nuk do ta dëmtojë statusin e Kosovës

Analisti politik i Prishtinës, Azem Vllasi tha për Vijesti.ba se asnjë administratë amerikane, pavarësisht se kush përbëjë atë, nuk do të bëjë asgjë për të dëmtuar statusin e Kosovës si një shtet i pavarur Në një intervistë për Vijesti.ba, Vllasi foli për vizitën e presidentit serb Aleksandar Vuçiç në Uashington, …

Lexo më shumë

10 vite 31 milionë euro

kqz

Zgjedhjet e 6 tetorit të këtij viti janë zgjedhjet më të shtrenjta parlamentare në 10 vite shtet Mbi 31 milion euro janë harxhuar për organizimin e zgjedhjeve në Kosovë që prej pas Pavarësisë, duke përfshirë këtu zgjedhjet parlamentare dhe zgjedhjet lokale, sipas të dhënave të KQZ-së Sipas të dhënave të …

Lexo më shumë

Shala: Vjosa, kryeministre e Kosovës; Me PDK-në s’ka koalicion

kujtim shala, vjosa osmani, xhafer tahiri, ldk, vv, zgjedhjet 2019, kqz, kosova

Çështja është si do të bashkëpunojmë në të ardhmen me partnerin tonë të të deritashëm të opozitës, pra Vetëvendosjen. Partia me të cilën nuk ka bashkëqeverisje është Partia Demokratike e Kosovës. Ky është vendim i Këshillit të Përgjithshëm të PDK-së.  Kështu deklaroi në emisionin debat të RTK-së, Kujtim Shala nga …

Lexo më shumë

10 ditë fushatë

kqz, zgjedhjet 2019, kosova

Me rreth 6 milionë euro për zgjedhjet e parakohshme Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ditën e marte ka miratuar buxhetin rreth 6 milionë euro për organizmin e zgjedhjeve të parakohshme. KQZ, ka caktuar edhe afatet e aktiviteteve zgjedhore, sipas të cilave fushata do të zgjasë dhjetë ditë, duke filluar nga 25 …

Lexo më shumë

Reagojnë Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe. Ja pse

prishtina

Ambasadat e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe, kanë reaguar ndaj, siç kanë thënë, bllokadës në të cilën është Agjencia e Akreditimit të Kosovës. “Ambasadat e Francës, Gjermanisë dhe Mbretërisë së Bashkuar e konsiderojnë arsimin cilësor si përparësi për të ardhmen e Kosovës. Për këtë arsye, ato janë shumë të …

Lexo më shumë

Kundërpërgjigjet Osmani

vjosa osmani ldk

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje do të vazhdojnë ditëve të ardhshme diskutimet lidhur me mundësinë e arritjes së një koalicioni parazgjedhor. Nënkryetari i parë i LDK-së, Lutfi Haziri, pas mbledhjes së kësaj partie, tha se Vjosa Osmani në mënyrë unanime sot e ka marrë mbështetjen për kryeministre të …

Lexo më shumë

Po e quajnë tinëzare, A i ka hidhëruar kandidatura e LDK-së zyrtarët e Vetëvendosjes?

Vjosa Osmani e ka marr përkrahjen unanime edhe të Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së teksa janë mbledh sot në një takim në Prishtinë. Aty, u diskutua edhe për koalicionin e mundshëm me Vetëvendosjen. Kandidatja për kryeministre e kësaj partie, Vjosa Osmani tha se fokusi i LDK-së për partner qeverisës është …

Lexo më shumë