fbpx

#ZGJEDHJET2019

LDK kërkon nga institucionet identifikimin e shpifësve të lajmeve të rreme

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka paraqitur kallëzim penal në Policinë e Kosovës, për lajmet e rreme me të cilat po sulmohen lidershipi i partisë dhe kandidatja për kryeministre, Vjosa Osmani. LDK ka kërkuar nga Policia që në bashkëpunim me Prokurorinë të identifikojë dhe të dërgojë para drejtësisë ata që …

Lexo më shumë

Dita e katërt e fushatës elektorale, partitë po bëjnë premtime sikurse në çdo palë zgjedhje

Partitë politike e kanë vazhduar ditën e katërt të fushatës elektorale për garën e 6 tetorit. Secili subjekt politik po mban tubime me simpatizantë në të gjitha komunat e Kosovës. Partia Demokratike e Kosovës sot ka takuar simpatizantët në Pejë. Nga atje, kandidati i kësaj partie për kryeministër, Kadri Veseli pati …

Lexo më shumë

Avokati i Popullit paditi KQZ-në, shkak pabarazia gjinore në lista zgjedhore

avokati i popullit

Institucioni i Avokatit të Popullit të Kosovës ka parashtruar padi kundër Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve. Përmes një komunikate për media është bërë e ditur se padia është parashtruar me kërkesën për masën e përkohshme përkitazi me shkeljen e KQZ-së për trajtim të barabartë të grave në të drejtat zgjedhore. Sipas …

Lexo më shumë

Kosnett: Mos e harroni rëndësinë e paqes, drejtësisë, dhe prospertitetit për të gjithë

Ambasadori i SHBA-ve, Philip Kosnett, ka dërguar mesazh për fushatën që deri më tani janë duke mbajtur partitë politike në vend. Ka thënë se nuk duhet të harrohet edhe rëndësia e paqes, drejtësisë dhe prosperitetit. Këto komente Kosnett i ka bërë përmes një postimi në Twitter. “Përderisa fushata po vazhdon, …

Lexo më shumë