#ZGJEDHJET2019 – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sun, 22 Sep 2019 17:20:09 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Analistët po thonë se 6 tetori i kanë shtyrë partitë të kërkojnë ndryshimin brenda vetes https://infoglobi.com/analistet-po-thone-se-6-tetori-i-kane-shtyre-partite-te-kerkojne-ndryshimin-brenda-vetes/ https://infoglobi.com/analistet-po-thone-se-6-tetori-i-kane-shtyre-partite-te-kerkojne-ndryshimin-brenda-vetes/#respond Sun, 22 Sep 2019 17:20:09 +0000 https://infoglobi.com/?p=152420 Analistët po thonë se 6 tetori i kanë shtyrë partitë të kërkojnë ndryshimin brenda vetes

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që do të mbahen më 6 tetor, kanë shtyrë partitë politike që të kërkojnë ndryshimin brenda vetes në radhë të parë, për të kërkuar pastaj votën e qytetarëve për ndryshimin e qeverisjes së vendit. Këtë, analistët politikë e vlerësojnë si hap të mirë, që sipas tyre, ka ardhur kryesisht nga presioni …

The post Analistët po thonë se 6 tetori i kanë shtyrë partitë të kërkojnë ndryshimin brenda vetes appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/analistet-po-thone-se-6-tetori-i-kane-shtyre-partite-te-kerkojne-ndryshimin-brenda-vetes/feed/ 0
VV organizon udhëtime falë për votuesit nga Gjermania https://infoglobi.com/vv-organizon-udhetime-fale-per-votuesit-nga-gjermania/ https://infoglobi.com/vv-organizon-udhetime-fale-per-votuesit-nga-gjermania/#respond Sat, 21 Sep 2019 13:11:38 +0000 https://infoglobi.com/?p=152311 VV organizon udhëtime falë për votuesit nga Gjermania

Partia e Albin Kurtit po organizon udhëtime falas me autobus nga Gjermania për në Kosovë. Udhëtimi organizohet katër ditë para zgjedhjeve ndërsa kthimi bëhet më 7 tetor. Kosovarët që jetojnë në Hamburg, Munchen, Hanover dhe qytete tjera të Gjermanisë do të kenë mundësi të vijnë në Kosovë me autobus pa paguar asnjë centë, të votojnë …

The post VV organizon udhëtime falë për votuesit nga Gjermania appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/vv-organizon-udhetime-fale-per-votuesit-nga-gjermania/feed/ 0
Surroi në VoA: Kosova të votojë për reformë për ndryshim … https://infoglobi.com/surroi-ne-voa-kosova-te-votoje-per-reforme-per-ndryshim/ https://infoglobi.com/surroi-ne-voa-kosova-te-votoje-per-reforme-per-ndryshim/#respond Fri, 20 Sep 2019 21:12:44 +0000 https://infoglobi.com/?p=152278 Surroi në VoA: Kosova të votojë për reformë për ndryshim …

Publicisti Veton Surroi, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se zgjedhjet e 6 tetorit janë shumë të rëndësishme dhe do të duhej të shënonin një kthesë politike në Kosovë. Në intervistën dhënë korrespodentit tonë në Prishtinë, Leonat Shehu, zoti Surroi thotë se qeveria e ardhshme e Kosovës duhet të ndërtoj një platformë dhe …

The post Surroi në VoA: Kosova të votojë për reformë për ndryshim … appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/surroi-ne-voa-kosova-te-votoje-per-reforme-per-ndryshim/feed/ 0
Limaj: 6 mijë familje s’e kanë asnjë anëtar të punësuar https://infoglobi.com/limaj-6-mije-familje-se-kane-asnje-anetar-te-punesuar/ https://infoglobi.com/limaj-6-mije-familje-se-kane-asnje-anetar-te-punesuar/#respond Fri, 20 Sep 2019 20:20:37 +0000 https://infoglobi.com/?p=152268 Limaj: 6 mijë familje s’e kanë asnjë anëtar të punësuar

I pari i partisë Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj, njëherit edhe kandidat për kryeministër nga koalicioni Nisma-AKR-PD, ka folur rreth zotimeve të kësaj partie. Sipas Limajt, Nisma ka pasur katër zotime, të cilat, sipas tij, kanë bërë një ecje të jashtëzakonshme. Njëri ndër to është zotimi për punësim, ku, sipas tij, janë vetëm 6 mijë familje që …

The post Limaj: 6 mijë familje s’e kanë asnjë anëtar të punësuar appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/limaj-6-mije-familje-se-kane-asnje-anetar-te-punesuar/feed/ 0
Blakaj: Tregoni vullnet politik, vetingu të bëhet nga ekspertë ndërkombëtarë https://infoglobi.com/blakaj-tregoni-vullnet-politik-vetingu-te-behet-nga-eksperte-nderkombetare/ https://infoglobi.com/blakaj-tregoni-vullnet-politik-vetingu-te-behet-nga-eksperte-nderkombetare/#respond Fri, 20 Sep 2019 08:21:51 +0000 https://infoglobi.com/?p=152238 Blakaj: Tregoni vullnet politik, vetingu të bëhet nga ekspertë ndërkombëtarë

Ish-Prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës i cili muaj më parë është larguar nga Kosova dhe ka dhënë dorëheqje nga posti dhe ka ikur në SHBA për shkak se është ndier i kërcënuar, Elez Blakaj, ka shkruar një status në Facebook . Ish prokurori Blakaj do të mbahet mend me atë se ka përgatitur një …

The post Blakaj: Tregoni vullnet politik, vetingu të bëhet nga ekspertë ndërkombëtarë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/blakaj-tregoni-vullnet-politik-vetingu-te-behet-nga-eksperte-nderkombetare/feed/ 0
Fushata rikthen koketimin me islamin politik https://infoglobi.com/fushata-rikthen-koketimin-me-islamin-politik/ https://infoglobi.com/fushata-rikthen-koketimin-me-islamin-politik/#respond Fri, 20 Sep 2019 05:45:56 +0000 https://infoglobi.com/?p=152215 Fushata rikthen koketimin me islamin politik

Një studim tashmë i harruar i para tri vitesh ishte alarm i ndezur se në Kosovë është duke u rritur numri i qytetarëve që identifikohen me religjionin para përkatësisë së tyre kombëtare. Pse politikanët tanë, në vend se të veprojnë për ta parandaluar këtë trend të rrezikshëm, e bëjnë mu të kundërtën?! Dush Gashi Një …

The post Fushata rikthen koketimin me islamin politik appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/fushata-rikthen-koketimin-me-islamin-politik/feed/ 0
Cilat janë strategjitë e partive politike për mjedisin në Kosovë? https://infoglobi.com/cilat-jane-strategjite-e-partive-politike-per-mjedisin-ne-kosove/ https://infoglobi.com/cilat-jane-strategjite-e-partive-politike-per-mjedisin-ne-kosove/#respond Thu, 19 Sep 2019 19:28:43 +0000 https://infoglobi.com/?p=152168 Cilat janë strategjitë e partive politike për mjedisin në Kosovë?

Në emisionin e sotëm “Debat” në RTK me përfaqësuesit e partive politike u debatua për mjedisin në Kosovë. Besa Gaxherri nga LDK, Ferat Shala nga PDK, Shpejtim Bulliqi nga Vetëvendosje, Shqipe Pantina nga koalicioni AAK-PSD dhe Fatmir Matoshi nga koalicioni NISMA-AKR-PD treguan strategjinë dhe synimet e subjekteve të tyre në lidhje me ruajtjen e ambientit …

The post Cilat janë strategjitë e partive politike për mjedisin në Kosovë? appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/cilat-jane-strategjite-e-partive-politike-per-mjedisin-ne-kosove/feed/ 0
Mustafa për herë të parë u pa sot në para-fushatë me Vjosa Osmanin https://infoglobi.com/mustafa-per-here-te-pare-u-pa-sot-ne-para-fushate-me-vjosa-osmanin/ https://infoglobi.com/mustafa-per-here-te-pare-u-pa-sot-ne-para-fushate-me-vjosa-osmanin/#respond Thu, 19 Sep 2019 17:03:11 +0000 https://infoglobi.com/?p=152140 Mustafa për herë të parë u pa sot në para-fushatë me Vjosa Osmanin

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, është parë sot për herë të parë në përkrahje të kandidates së kësaj partie për kryeministre Vjosa Osmanit në tubimet me qytetarë në këtë parafushatë zgjedhore. Kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani, është duke takuar strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. Mustafa deri më tani nuk është parë nëpër tubimet …

The post Mustafa për herë të parë u pa sot në para-fushatë me Vjosa Osmanin appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/mustafa-per-here-te-pare-u-pa-sot-ne-para-fushate-me-vjosa-osmanin/feed/ 0
Ja sa kosovarë do të votojnë për herë të parë këtë vit https://infoglobi.com/ja-sa-kosovare-do-te-votojne-per-here-te-pare-kete-vit/ https://infoglobi.com/ja-sa-kosovare-do-te-votojne-per-here-te-pare-kete-vit/#respond Thu, 19 Sep 2019 09:33:13 +0000 https://infoglobi.com/?p=152100 Ja sa kosovarë do të votojnë për herë të parë këtë vit

Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, listës së votuesve do t’i shtohen edhe 115 mijë votues të rinj, të cilët për herë të parë do të jenë janë pjesë e listës së votuesve. Kështu tha Valmir Elezi, zëdhënës i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Natyra Fazliu ka mbushur moshën, e cila ligjërisht i mundëson …

The post Ja sa kosovarë do të votojnë për herë të parë këtë vit appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/ja-sa-kosovare-do-te-votojne-per-here-te-pare-kete-vit/feed/ 0
Cili nga kandidatët për kryeministër do të bisedojë me Serbinë dhe si https://infoglobi.com/cili-nga-kandidatet-per-kryeminister-do-te-bisedoje-me-serbine-dhe-si/ https://infoglobi.com/cili-nga-kandidatet-per-kryeminister-do-te-bisedoje-me-serbine-dhe-si/#respond Thu, 19 Sep 2019 09:26:57 +0000 https://infoglobi.com/?p=152095 Cili nga kandidatët për kryeministër do të bisedojë me Serbinë dhe si

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe qasja ndaj këtij dialogu, është një temat në të cilat janë fokusuar shumica e kandidatëve, të cilët partitë politike që garojnë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, i kanë nominuar për kryeministër të vendit. Dy kandidatët për kryeministër të partive politike, të cilat …

The post Cili nga kandidatët për kryeministër do të bisedojë me Serbinë dhe si appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/cili-nga-kandidatet-per-kryeminister-do-te-bisedoje-me-serbine-dhe-si/feed/ 0