KOSOVA

Gjermania dhe Franca apel për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë dhe Francës, bënë thirrje të shtunën për rifillimin e menjëhershëm të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nën udhëheqjen e Bashkimit Evropian, por tërhoqën vërejtjen se nuk mund të ketë një rrugë të shkurtër për një marrëveshje të shpejtë ndërmjet palëve. Në një shkrim të përbashkët, …

Lexo më shumë

Kurti dhe Tërnava qytetarëve: Shmangni vizitat tradicionale familjare për Bajram

Përmes një video-takimi, kryeministri në detyrë, Albin Kurti, dhe kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, kanë kërkuar nga qytetarët që të shmangin vizitat tradicionale familjare për nder të Fitër Bajramit, për shkak të rrezikut të shpërndarjes së koronavirusit. Sipas një njoftimit nga Qeveria, në këtë takim online në prag të …

Lexo më shumë

MAShT shpalli konkursin për

masht

Ministrja në detyrë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, mori sot vendim për hapjen e konkursit për ndarjen e bursave për vitin akademik 2019/20 për studentët e Institucioneve Publike të Arsimit të Lartë. Bursat ofrojnë një përkrahje të nevojshme financiare për studentët elitarë, prandaj edhe janë në shërbim …

Lexo më shumë