Ballina / KOSOVA (page 7)

KOSOVA

Beogradi zyrtar po vazhdon presionin e ashpër ndaj serbëve të Kosovës

Beogradi zyrtar e ka rritur presionin ndaj qytetarëve serbë të Kosovës që në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ata të votojnë për Listën Serbe, thonë përfaqësuesit e tri subjekteve tjera politike rivale, koalicionit “Liria”, Partisë së Serbëve të Kosovës dhe Partisë së Pavarur Liberale, të cilat i takojnë komunitetit …

Lexo më shumë

Dy Universitete janë në pritje të shqyrtimit të ankesës nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë në AKA

Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren dhe “Isa Boletini” në Mitrovicë janë në pritje të shqyrtimit të ankesës nga Këshilli Shtetëror i Cilësisë në Agjencinë e Kosovës për Akreditim. Të dyja këto universitete, bashkë me “Haxhi Zekën” e Pejës, nuk janë akredituar për të pranuar studentë të rinj në programet që …

Lexo më shumë

A do të përballen pesë kandidatët për kryeministër në debat televiziv?

Në historinë e zgjedhjeve në Kosovë, kandidatët për kryeministër asnjëherë nuk kanë dalë të gjithë përballë njëri-tjetrit. Edhe disa nga 5 kandidatët për kryeministër në zgjedhjet e 6 tetorit janë deklaruar të gatshëm për përballje. Madje kanë dhënë edhe idetë e tyre se si do të organizohej debati i tyre. …

Lexo më shumë

Limaj u drejtohet ferizajasve me programin e tij qeverisës

Zhvillimi i bujqësisë, paketa sociale, sigurimet shëndetësore, reformat në drejtësi, vazhdimi i fuqizimit të prodhimeve vendore dhe diaspora janë pesë prioritetet në qeverisjen e koalicionit Nisma-AKR-PD. Kandidati për kryeministër nga ky koalicion, Fatmir Limaj, në takimin që ka pasur me strukturat e partisës tij në Ferizaj, tha se është koha …

Lexo më shumë

Amerikanët u japin mesazh të fortë atyre që donë të qeverisin pas 6 tetorit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë tregojnë se kanë synime të qarta sa i përket vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Pas emërimit të Matthew Palmer si Përfaqësues Special për Ballkanin Perëndimor, deklarata të forta vijnë edhe nga ambasadorët e SHBA’së në Ballkanin Perëndimor, shkruan Gazeta Express. Ambasadori amerikan …

Lexo më shumë