Ballina / KOSOVA (page 5)

KOSOVA

Gorani: Taksa duhet të demitizohet; Deklarimi politik mos të ngatërrohet me veprimin politik

dugagjin gorani psd

Anëtari i PSD-së, Dukagjin Gorani, ka thënë se PSD është subjekt  i rëndësishëm në skenën politike. Ai ka folur të mërkurën në “Debat” te RTK. “Nga PSD jo rrallë pritej të jetë faktor stabilizimi. Por ishte e vështirë të punohet me një koalicion që kishte probleme përbrenda tij”, ka thënë …

Lexo më shumë

Kurti u takua me udhëheqësin e Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek.

Një takim me kreun e Vetëvendosjes e ka zhvilluar sot udhëheqësi i Ambasadës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek. Në takimin Bilek-Kurti, u diskutua për perspektivën evropiane të rajonit të Ballkanit Perëndimor. Udhëheqësi i Ambasadës theksoi se Ballkani Perëndimor është njëra nga përparësitë e politikës së jashtme çeke dhe se …

Lexo më shumë

USAID-I, imagjinoni Kosovën

usaid, kosova

USAID në Kosovë, ka kënaqësinë të ftojë artistë të rinj të dërgojnë vepra arti për fushatën “Imagjinoni Kosovën” Qëllimi i fushatës është të portretizojë zhvillimin pozitiv të Kosovës përgjatë dekadës së ardhshme. Format e pranueshme për dorëzim të veprave janë piktura, fotografi dhe dizajn grafik. Aplikuesit e interesuar duhet të …

Lexo më shumë

Temperatura 38 gradë

38 grade

Deri në 10 fëmijë brenda 24 orëve janë pranuar për hospitalizim vetëm me barkqitje Dita e martë është regjistruar si dita më e nxehtë e vitit 2019 ku temperatura ka shënuar 38 gradë celsius, tha për Radion Evropa e Lirë, Besim Aliu nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës. ‘’Temperaturat më të …

Lexo më shumë

Lufta e nepotizmit e pabeueshme

nepotizëm

Punësimi pa meritë dhe pa kualifikim arsimor, po ndikon në përfomancën e ndërmarrjeve dhe institucioneve në përgjithësi Fenomeni i nepotizmit vazhdimisht është kritikuar nga shoqëria civile dhe diplomatë ndërkombëtarë në Prishtinë se kanë ngufatur institucionet dhe ndërmarrjet publike më militantë partiakë dhe të afërm të familjes pa kritere punësimi. Përfaqësues …

Lexo më shumë

Kosova dhe Serbia nuk lëvizin nga pozicionet pas deklaratës së Quint-it

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Evropian. Vendet e QKuint-it, përmes një komunikate, kanë kërkuar nga Kosova dhe Serbia të shmangin veprime që do të pengonin …

Lexo më shumë