Ballina / KOSOVA (page 4)

KOSOVA

Liderë, politikanë e diplomatë urojnë qytetarët për “Ditën e Kushtetutës”

kosova_infoglobi

Kosova shënon 11 vjetorin e Kushtetutës. Kushtetuta është akti më i lartë juridik, që garanton të drejtat dhe liritë themelore të të gjithë qytetarëve të vendit. Liderë, diplomatë e politikanë kanë shfrytëzuar këte ditë të përkujtojnë rëndësinë e Kushtetutës. Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Philip Kosnett, citoi një fjali …

Lexo më shumë

Ambasadorja e Kosovës Teuta Sahatçia flet në Universitetin Harvard

teuta sahatcia

Shoqata e Studentëve Shqiptarë në Harvard dhe Departamenti i Marrëdhënjeve Ndërkombëtare organizuan një ligjeratë dhe diskutim me Ambasadoren Teuta Sahatqija në Universitetin e Harvardit. Ambasadorja foli rreth dhunës seksule gjatë luftës në Kosovë.  Para ligjerates, Ambasadorja bashkebisedoi me studente amerikan dhe nderkombetar lidhur me zhvillimet ne Kosove, mardhenjet me SHBA, …

Lexo më shumë

Dërgohet në Gjykatën Kushtetuese emërimi i anëtarëve të KQZ-së në Kosovë

gjykata-kushtetuese-e-kosoves

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma Socialdemokrate dhe Partia Socialdemokrate, dërguan të hënën në Gjykatën Kushtetuese, vendimin e presidentit të Kosovës për emërimin e anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Më 28 mars, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, emëroi tetë anëtarë të rinj të këtij komisioni, por ende dy vende …

Lexo më shumë

Kosnett: Kosova të ratifikojnë Konventën e Stambollit kundër dhunës në familje

Philip S. Kosnett

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philipp Kosnett, ka ftuar deputetët e Kuvendit të Kosovës, që ta ratifikojnë Konventën e Stambollit. Ai ka thënë se nëse Kosova e ndërmerr këtë hap do të dërgonte mesash se po përgatitet për integrimet Euro-Atlantike. “Thërras Kosovën që ta ratifikojë Konventën e Stambollit për parandalimin …

Lexo më shumë

G 7 mbështet dialogun mes Kosovës e Serbisë të lehtësuar nga BE

G&, kosova, serbia

Ministrat e Jashtëm të shteteve anëtare të Grupit të shtatë vendeve më të zhvilluara (G7) u bënë thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të angazhohen në mënyrë konstruktive në normalizimin e marrëdhënieve me anë të një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme. “Ne i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të …

Lexo më shumë