KOSOVA

Palmer: Një marrëveshje mes Kosovës e Serbisë është e nevojshme

Matthew Palmer

Zëvendës sekretari i Shtetit i SHBA për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer tha se SHBA duan të shohin një normalizim të plotë të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë, i cili sipas tij do të nënkuptojë njohje të ndërsjellë. “Nëse ata do të njihnin njëri-tjetrin, ata mund të zgjidhnin çështjet kontestuese si fqinjë,” tha Palmer …

Lexo më shumë

Arrestohet personi që bashkëjetoi dhe e la shtatzënë të miturën

grilat,burgu,arresti

“Bashkësia jashtëmartesore me personin nën moshën gjashtëmbëdhjetë vjet”, e ka cilësuar një rast Policia e Kosovës. Dje është raportuar se në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK është shtrirë një e mitur, K/Ashkalike dhe e njëjta është shtatzënë. “Në lidhje me rastin është shoqëruar në stacion policor i dyshuari mashkull K/Ashkali …

Lexo më shumë

ASHAK : Fajtorët për gjendjen në arsim dihen. Ata kanë adresë dhe i njohim të gjithë

Akademia e Shkencave të Kosovës

Shpallja e djeshme e rezultateve të PISA-s (Program for International Student Assesment – Program i Vlerësimit Ndërkombëtar i Nxënësve) ishte dëshpërim për të gjithë qytetarët e Kosovës, me përjashtim të atyre që do të duhej të mbanin përgjegjësinë objektive për këtë gjendje, ka thënë Akademia e Shkencave dhe Arteve të …

Lexo më shumë

Thaçi udhëton në Berlin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Berlin të Gjermanisë, ku do të marrë pjesë në konferencën e organizuar nga Instituti “Lindje-Perëndim”. Në këtë konferencë pritet të marrin pjesë përfaqësues të lartë shtetërore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Evropian dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Thaçi …

Lexo më shumë

LDK e vullnetshme të arrijë një marrëveshjeje të baraspeshuar

LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media, thotë se është e përkushtuar të respektojë dhe zbatojë vullnetin e qytetarëve të Kosovës të shprehur në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit. “Në këtë drejtim, ne kemi shprehur vazhdimisht gatishmërinë dhe zotimin tonë të palëkundur në arritjen e një marrëveshjeje bashkëqeverisëse …

Lexo më shumë