Ballina / KOSOVA (page 37)

KOSOVA

Punësimet politike të serbëve

brukseli, thaci, vuciqi, mogerini, serbet

Marrëveshja e Brukselit e vitit 2015, marrëveshje  politike dhe obligative për MTI-në Ministria e Tregtisë dhe Industrisë sqaron se punësimi i Inspektorëve nga komuniteti serb (strukturave në veri) është bërë në bazë të Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2015, marrëveshje  politike dhe obligative për MTI-në (dhe shumë Institucione tjera). Pavarësisht …

Lexo më shumë

Kosova e Shqipëria nuk marrin pjesë në Samitin e SEECP në Bosnjë

Kosova, përshkak të trajtimit jo të barabartë nuk do të marrë pjesë në Samitin e procesit të bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP), kështu ka konfirmuar zv.kryeministri, njëherësh ministër i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli përmes një statusi në Facebook. Ai, ka sqaruar tutje, se qëndrim i palëkundur i institucioneve të …

Lexo më shumë

Haradinaj i shpreh respekt Borisovit për qëndrimin parimor ndaj Kosovës

Kryeministri Haradinaj ka shpreh respekt të veçantë për kryeministrin e Bullgarisë, Boyko Borissov, për qëndrimin parimor ndaj Kosovës dhe të drejtës sonë për të qenë pjesë e familjes evropiane. Sipas tij, vendimi, që samiti i ardhshëm të ketë nikoqir Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut e bënë edhe më domethënës procesin …

Lexo më shumë

4 mijë persona kërkojnë ndihmë mjekësore, shkak temperaturat

qkuk emergjenca

Kosova po përballet këto ditë me temperatura të larta, të cilat, sipas Institutit Hidrometeorologjik, kanë arritur mbi 35 gradë celsius. Ngritja e temperaturave ka rritur edhe numrin e personave që po kërkojnë ndihmë mjekësore. Brenda 24 orëve, vetëm në Qendrën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ndihmë mjekësore kanë …

Lexo më shumë