Category Archives: KOSOVA

Hoti: Të instalohet një diskurs i ri i komunikimit dhe i bashkëpunimit

Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e parë ceremoniale pas marrjes së detyrës.

Kryeministri Hoti e ka përshëndetur kabinetin qeveritar dhe ka uruar punë të mbarë, duke theksuar objektivat kryesore të Qeverisë së re, siç janë: luftimi i pandemisë COVID-19; rimëkëmbja ekonomike, forcimi i shtetit ligjor, mirëmbajtja e partneritetit me miqtë ndërkombëtarë; dialogu; arsimi dhe shëndetësia.

Kryeministri Avdullah Hoti ka shprehur angazhimin se do të instalohet një diskurs i ri i komunikimit dhe bashkëpunimit me të gjithë aktorët në realizimin e objektivave në të mirë të vendit.

Në vijim fjala e plotë e Kryeministrit Avdullah Hoti para kabinetit qeveritar:

Të nderuar zëvendëskryeministra,

Të nderuar ministra,

Të gjithë ju të pranishëm,

Më lejoni që të hap mbledhjen e parë të Qeverisë së Republikës së Kosovës, me urimin për secilin për ju veç e veç, t’ju uroj një punë të mbarë për sfidat që na presin si Qeveri e re. Dëshiroj ta filloj këtë mbledhje të parë me një falënderim të veçantë për stafin mjekësor, ashtu siç e kam thënë dje edhe në ekspozenë tonë programore në Kuvendin e Republikës së Kosovës, të cilët treguan profesionalizëm të lartë në menaxhimin e situatës me pandeminë globale COVID-19.

Dëshiroj të përmend në veçanti zyrtarët policorë që kanë qenë në krye të detyrës, stafin administrativ qendror dhe në nivel komunal, bizneset private që kanë bërë të pamundurën për të ofruar shërbime për qytetarët gjatë kësaj periudhe, ndërmarrjet publike që kanë pasur vështirësi, por kanë arritur të ofrojnë shërbimet bazike për qytetarët e vendit.

Dëshiroj në veçanti të shpreh ngushëllime për familjet e viktimave që janë prekur nga kjo pandemi. Ne do t’u qëndrojmë afër tyre gjatë gjithë kohës.

Qeveria e re ka për obligim që t’i japë frymë demokracisë sonë të brendshme në respektim të rendit dhe ligjit dhe t’i nënshtrohet vetëm Kushtetutës së vendit.

Do të punojmë bashkë për realizimin e një programi qeverisës mes të gjithë partnerëve të këtij koalicioni duke qenë llogaridhënës para të gjithë deputetëve të Kosovës, pozitë dhe opozitë, duke vendosur një diskurs të ri në skenën politike në vend.

Është një program ambicioz, për të cilin ne e jemi dakorduar së bashku në javët e fundit. Unë besoj në atë program, unë besoj në këtë ekip të shkëlqyeshme nga partnerët e koalicionit, që kanë ofruar ministra e zëvendëskryeministra me ekspertizë në fushën e tyre.

Kemi ndërtuar pritjet te qytetarët e vendit dhe do t’u dalim zot pritjeve të qytetarëve. Duhet t’i adresojmë menjëherë sfidat duke filluar nga pandemia, nga çështjet e rimëkëmbjes ekonomike, ku kemi një program siç e kam prezantuar dje në ekspoze dhe do ta miratojmë së shpejti në program qeverisës këtu në Qeveri, një program shumë voluminoz, të pasur, detal, për rimëkëmbjen ekonomike për t’u mundësuar bizneseve dhe familjeve e qytetarëve të vendit që sa më lehtë ta tejkalojmë këtë krizë të paprecedentë ndonjëherë në historinë e re të Kosovës dhe në mbarë botës.

Do të ndërtojmë një diskurs tjetër siç e thashë më herët, edhe brenda Qeverisë, brenda këtij koalicioni qeverisës edhe në komunikim me opozitën, edhe në komunikim me shoqërinë civile, edhe në komunikim me mediat, duke ofruar transparencë të plotë me mënyrën se si qeveriset.

Do t’i kthehemi punës e jo retorikës së përditshme, që të mos i mundojmë qytetarët me retorikë, por duke iu ofruar punë të përditshme për të përmirësuar jetën e tyre, por duke qenë të hapur vazhdimisht që të marrim vërejtje, të marrim kritika, të marrim sugjerimet e tyre, të ndërtojmë kohezionin shoqëror që i ka munguar Kosovës tash e një kohë për të punuar së bashku në interes të shtetit të Kosovës, normalisht duke i duruar sigurisht edhe konkurrencën e brendshme politike që është më se normale në një shtet demokratik.

Prioritetet tona janë përveç luftës kundër kësaj pandemie dhe rimëkëmbjes ekonomike, forcimi i shtetit ligjor, fuqizimi i miqësive tona me partnerët tanë ndërkombëtarë, marrja përsipër në baza kushtetuese të procesit të dialogut, adresimi i nevojave në arsim dhe në shëndetësi, në arsim në veçanti, duke pasur parasysh kushtet që janë krijuar tash, për shkak të pandemisë dhe në veçanti te shëndetësia për të krijuar kapacitete afatgjate të sistemit tonë shëndetësor për të përballuar situatën me pandemi, por edhe në fusha të tjera. Përveç rimëkëmbjes ekonomike një program shumë i pasur i zhvillimit ekonomik nëpër sektorë të ndryshëm.

Kjo Qeveri, ndoshta për herë të parë, do të ketë një program që gati në secilin prej elementeve të tij, merr parasysh nevojat që kanë grupet e caktuara të shoqërisë në Kosovë që janë më pak të favorizuara, nevojat që në veçanti i kanë komunitetet, edhe për përfshirjen më të mirë në arsim, edhe për shërbime shëndetësore më të mira edhe për përfshirje më të mirë dhe më të lartë nëpër institucione përkatëse. Në këtë drejtim, unë pres bashkëpunimin e ngushtë nga secili prej jush, edhe brenda Qeverisë, edhe me opozitën në Kuvend, edhe me shoqërinë, mediat dhe më të gjithë.

Ju falënderoj edhe një herë të gjithëve! Ju uroj punë të mbarë secilit nga ju. Pres që shpejt të merrni detyrat tuaja dhe do të pranoni agjendën për mbledhjen e ardhshme të Qeverisë.

Faleminderit, na priftë e mbarë të gjithëve!

Me respekt,

 

Qeveri e re me presione të vjetra

Qeveria e re e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri, Avdullah Hoti, sipas analistëve politikë në Kosovë do të përballet me presion e sfida të mëdha, si në rrafshin e brendshëm po ashtu edhe atë të jashtëm.

Analistët konsiderojnë se për shkak të brishtësisë së numrave në kuvend dhe përbërjes së koalicionit, ajo do të jetë në presione të vazhdueshme.

Qeverinë e re e Kosovë e përbën koalicioni qeverisës ndërmjet Lidhjes Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës Socialdemokrate, Listës Serbe dhe partive të komuniteteve të tjera.

Analisti i çështjeve politike, Fisnik Halimi, tha për Radion Evropa e Lirë se Qeveria Hoti nuk do të arrijë t’ju bëjë ballë presioneve politike nga opozita, por edhe sfidave të tjera që Kosova ka para vetës.

“Kjo qeveri nuk mund të përballet me asnjë presion për shkak të brishtësisë së numrave. Realisht, kjo qeveri në çdo moment mund të kërcënohet nga individë të cilët vijnë nga së paku tetë parti të ndryshme politike, si shqiptare po ashtu edhe serbe dhe të minoriteteve të tjera”, tha Halimi.

Roli i qeverisë së re në bisedimet me Serbinë
Çështja më urgjente sa i përket politikës së jashtme, sipas analistëve, është dialogu me Serbinë dhe arritja e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe juridikisht detyruese.

Në këtë drejtim Halimi tha se qeveria nuk do të mund të ndërmarrë asnjë veprim, pasi që sipas tij, me këtë çështje do të merret presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

“Sa i takon dialogut, kjo qeveri nuk do të ketë e as nuk mund të ketë asnjë rol të vetëm në këtë proces. Nëse do të ketë skenar për arritjen e marrëveshjes [Kosovë –Serbi], atëherë ajo marrëveshje do të negociohet nga presidenti dhe do të votohet nga kuvendi”, tha Halimi.

Jeta Krasniqi analiste nga Instituti Demokratik i Kosovës, tha për Radion Evropa e Lirë, se pos sfidave në rrafshin e pandemisë, dialogut politik mes Kosovës dhe Serbisë, Qeveria Hoti do të përballet edhe me një presion të madh nga opozita në Kuvendin e Kosovë.

“Çdo numër apo çdo deputetë do të jetë i rëndësishëm për të shtyrë përpara programin qeverisës e nisma ligjore. Nga ana tjetër, kemi një opozitë e cila pritet të jetë aktive e kundërshtuese, nëse flasim për Lëvizjen Vetëvendosje. Në ndërkohë për PDK-në vlerësoj se mund të jetë një opozitë e cila në momente të caktuar mund edhe të ofrojë mbështetjen e saj për projektet më madhore. Por, prapë do të ketë sfida Qeveria Hoti me një opozitë kaq të madhe, e një proces kaq delikat siç është dialogu Kosovë- Serbi”, tha ajo.

Analisti tjetër i çështjeve politike, Albert Krasniqi, tha për Radion Evropa e Lirë se kryeministri Hoti merr drejtimin e ekzekutivit në një moment shumë të ndjeshëm, sidomos në aspektin e brendshëm.

“Dy qeveritë e fundit të Kosovës, nuk kanë mundur t’i bëjnë ballë presionit ndërkombëtar për çështjen e dialogut dhe që të dyja kanë dhënë dorëheqje ose janë shkarkuar përmes mocionit të mosbesimit. Kështu që dy kryeministra kanë shkuar, ta quaj ashtu, për shkak të procesit të dialogut. Edhe Qeveria Hoti do ta ketë sfidën kryesore dialogun”, tha Krasniqi.

Hoti ka dhënë premtime se do të punojë në rimëkëmbje ekonomike të vendit dhe se do të arrijë marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, marrëveshje kjo e cila do t’i mundësonte Kosovës sigurimin e një ulëseje në Kombet e Bashkuara.

Dy nga prioritet e kryesore të qeverisë së re u tha se do të jenë menaxhimi i situatës së pandemisë dhe zhvillimi ekonomik.

Avdullah Hoti nis punën si kryeministër

Kryeministri i ri i Kosovës Avdullah Hoti, të enjten ka nisur punën e tij në Qeverinë e Kosovës.

Në një ceremoni shtetërore në ndërtesën e qeverisë, Hoti nuk është pritur nga asnjë ish- zyrtar i Qeverisë së Kosovës.

Në orën 9:30 pritet të mbahet mbledhja ceremoniale e Qeverisë së Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Hoti.

Kryeministri në largim i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, është “qeveri e paligjshme” dhe siç është shprehur ai është “ qeveri koti”.

Përmes një video-mesazhi në rrjetin social Facebook, Kurti ka thënë se të enjten nuk do të jetë i pranishëm në ceremoninë e dorëzimit të detyrës së kryeministrit te Hoti.

“Nesër, nuk do ta bëj pranim-dorëzimin sepse nuk mund ta pranoj atë që e shkarkova, ndërkohë që edhe u dorëzua te presidenti. Ne vazhdojmë betejën. Do të kthehemi përsëri e shumë shpejt”, ka thënë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Hoti është zgjedhur kryeministër i ri i Republikës së Kosovës në seancën e 3 qershorit të Kuvendit të Kosovës, me 61 vota për, 24 kundër dhe një abstenim.

Aktivisti Veron Hasani inicion padi në polici

Aktivisti Veron Hasani pasi ka iniciuar padi në polici, bashkë me avokatin Tomë Gashi ka folur para mediave.

Aktivisti Veron Hasani ka thënë se truprojat e presidentit Hashim Thaçi i janë sulur atij dhe shokëve derisa kanë ushtruar dhunë.

“Kemi shkuar në QKUK për t’u trajtuar. Do t’i ndjekim penalisht ata persona për dhunën e ushtruar ndaj meje”, tha ai.

Hasani thotë se nuk ka pasur komunikim verbal me truprojat e Thaçit derisa ata e kanë sulmuar pa u prezantuar.

“Nuk kam pasur komunikim. Ata erdhën drejt nesh pa i njohur fare kush janë”.

Aktivisti më tej pretendon se pas rrahjes mbrojtja e Presidentit ia kanë fshirë gjakun dhe e kanë porositur që të mos mundohet të “bëj makijazh” me gjakun e tij.

“Kanë marrë faculeta edhe më kanë fshirë gjakun tek kabina tek Presidenca. Ma kanë fshi fytyrën me këto faculeta dhe i kanë fut në një shportë aty afër, faculetat me gjak”.

Aktivisti thotë se nuk kanë pasur qëllime për ta sulmuar Thaçin por vetëm për t’i shprehur disa mesazhe.

Hasani thotë se në Inspektoratin Policor të Kosovës është pyetur për dhunën që është ushtruar ndaj tij.

Ndërkohë avokati i Hasanit, Tomë Gashi thotë se tashmë është iniciuar rasti ndaj dy truprojave të Thaçit dhe se Veron Hasani është ftuar si i dëmtuar e jo si i dyshuar.

Në fshatrat e Vushtrrisë me koronavirus nuk hapen shkollat për klasat e nënta

Vushtrria vazhdon të jetë së fundi ndër komunat më të prekura në nivel vendi nga pandemia koronavirus.

Sot janë shëruar tre qytetarë të Vushtrrisë dhe janë konfirmuar 14 raste të reja nga 82 teste të kryera.

Kryetari Xhafer Tahiri ka bërë të ditur se rastet pozitive janë raste kontakti në lidhje familjare sipas vendbanimit: 5 raste Vushtrri, 4 raste Nadakovc, 4 raste Stanovc i poshtëm dhe 1 rast Reznik.

“Të gjitha rastet me Covid 19 me vendim të Inspektorit Sanitar të Komunës janë në vetizolim dhe nën mbikëqyrje të Policisë së Kosovës dhe të Shtabit Emergjent Komunal”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Shtabi Emergjent dhe Drejtoria Komunale e Arsimit kanë vendosur që në fshatrat ku ka raste me Covid-19 të mos hapen shkollat për klasën 9, por të vazhdojë mësimi online.

Po ashtu bashkë me KBI në Vushtrri është vendosur që xhamitë në këto lokalitete të mbyllen deri në një vendim tjetër.

“Ju lutemi kujdes, ruajeni veten dhe familjen tuaj nga koronavirusi”, porosit Tahiri.

Kurti: Kjo qeveri është e paligjshme, do të kthehemi përsëri e shumë shpejt

Ish-kryeministri Albin Kurti ka thënë se s’do ta bëjë pranim-dorëzimin e detyrës. Në një video të publikuar në Facebook, kreu i Vetëvendosjes ka përsëritur se vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese, për dekretin e presidentit Thaçi për mandatimin e Avdullah Hotit për kryeministër, është i papranueshëm.

“Aktgjykimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese është i papranueshëm. Me atë vendim ata kanë bërë agresion mbi Kushtetutën e Republikës dhe kanë zhvlerësuar veten e tyre si Gjykatë. Kjo qeveri është e paligjshme. Kjo është qeveria koti, ne jemi qeveria alternative. S’do ta bëj pranim-dorëzimin sepse s’mund të pranoj atë që e shkarkova, ndërkohë që edhe u dorëzua te presidenti. Ne vazhdojmë betejën, do të kthehemi përsëri e shumë shpejt”, ka thënë ai ndër tjerash në video.

Ai ka thënë se që nga nesër më nuk do të jetë në zyrën e kryeministrit, gjersa ka numëruar disa prej vendimeve që ka marrë.

“Sot janë bërë katër muaj që jam zgjedhur kryeministër, kurse nesër nuk do të jem më në këtë zyrë. Katër muaj qeverisje e mirë, 39 mbledhje të mira të Qevrisë, 213 vendime që e kanë shumë më të mirë politikën në Kosovë”, ka thënë Kurti.

Ai ka falënderuar qytetarët për mbështetjen si dhe bashkëpunëtorët e tij përgjatë kësaj periudhe.

“Që nga zgjedhjet e 6 tetorit 2019 kemi dëshmuar se jemi partia e parë dhe më e madhe në vend e në Kuvend, se subjekti kryesor politik në Republikën e Kosovës quhet Lëvizja Vetëvendosje. Kemi dëshmuar se mund të qeverisësh pa marrëveshje me Listën Serbe dhe duke mos u varur prej saj. Kemi dëshmuar se mund të zvogëlohet kabineti qeveritar e të forcohet shteti demokratik”, ka thënë Kurti.

Ai ka thënë se kanë dëshmuar se mund të zvogëlohen pagat e qeveritarëve e të rritet përkushtimi ndaj qytetarëve.

“Kemi dëshmuar se mund të ndalet edhe gjakderdhja financiare në asfaltin e shtrenjtë në tokat bujqësore. Kemi dëshmuar se mund të menaxhohet pandemia e virusit Corona, pa panik, me kujdes, pa shpallur gjendje të jashtëzakonshme, me sukses shembullor për rajonin e më gjerë”, ka thënë Kurti.

Ish-kryeministri nuk ka lënë as pa përmendur edhe vendimet e Qeverisë së tij kundrejt Serbisë.

“Kemi dëshmuar se mund të vendoset reciprociteti ndaj Serbisë e të ndihmohen Presheva, Medvegja dhe Bujanoci. Kemi dëshmuar se edhe në pandemi mbijetojmë e zhvillohemi, me pakon fiskale emergjente e me pakon e rimëkëmbjes ekonomike. Kemi dëshmuar se bordet e drejtorëve të korruptuar kryeshefat ekzektuvë mund të shkarkohen edhe kur janë familjarë të presidentit”, ka thënë Kurti.

Tutje ai ka shtuar se, “kemi dëshmuar se mund të fillojë vettingu në sistemin e drejtësisë. Kemi dëshmuar se mund të riatdhesohen të ashtuquajtur konsuj të nderit e të përfaqësojnë me dinjitet vendin tonë në politikën e jashtme. Kemi dëshmuar se mund të arrihet pavarësia elektroenergjetike e Republikës së Kosovës. Kemi dëshmuar se diasporës sonë mund t’ua paguajmë Kartonin e Gjelbër”.

Kjo video e Kurtit u postua në murin e tij në Facebook pak pas zgjedhjes së Avdullah Hotit kryeministër i Kosovës.

Vendosi Qeveria: S’ka paga mbi 2500 euro pa nënshkrim të Ministrit

Në mbledhjen e Qeverisë Kurti të mbajtur të mërkurën pa ministrat e LDK-së, të cilët edhe kësaj radhe i bojkotuan punimet e Qeverisë, është votuar vendimi për parandalimin e keqpërdorimeve në nërmarrjet publike. Tash e tutje në ndërmarrje nuk guxojnë të aktohen paga mbi 2500 euro pa pëlqimin e ministrit përgjegjës.

“Në vazhdim të mbledhjes, Qeveria ka miratuar masat për parandalimin e keqpërdorimeve në ndërmarrje publike. Sipas vendimit, ndërmarrjet publike obligohen të krijojnë sistemin e menaxhimit të kontratave publike. Nëse kontratat komerciale përmbajnë zgjedhje për konteste me arbitrazh ndërkombëtar; të drejtën ndërkombëtare ose kontrata që përmbajnë detyrimin e dëmshpërblimit mbi 5 mijë euro, kontratat nuk mund të lidhen pa pëlqimin e ministrit përgjegjës”, thuhet në Vendim, transmeton infoglobi.

Sipas të njejtit Kontratat duhet të jenë në dy gjuhët zyrtare, që shpenzimet e likuiditetet e ndërmarrjes të mos cenohen nga shpenzimet operative dhe të punësimeve të reja.

“Asnjë ndërmarrje publike nuk lejohet që të caktojë pagë më të lartë se 2500 euro në muaj për një zyrtar të saj pa pëlqimin e ministrit përgjegjës. Ndërmarrjet publike obligohen për transparencë dhe publikim të dokumenteve të tyre, dhe të ju mundësojë qytetarëve pagesën elektronike të faturave për ndërmarrjet që ofrojnë shërbime për qytetarët”, thuhet mes tjerash aty.

Përndryshe , kjo ishte seanca e fundit e Qeverisë së drejtuar nga lideri i Vetëvendosjes Albin Kurti. Pak pas përfundimit të saj, Kuvendi votoi Qeverinë e re, e cila do të drejtohet nga Avdullah Hoti. /infoglobi

Kurti nuk merr pjesë në dorëzimin e detyrës së kryeministrit

Kryeministri në largim i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se Qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, është “qeveri e paligjshme” dhe siç është shprehur ai është “ qeveri koti”.

Përmes një video-mesazhi në rrjetin social Facebook, Kurti ka thënë se të enjten nuk do të jetë i pranishëm në ceremoninë e dorëzimit të detyrës së kryeministrit te Hoti.

“Kjo qeveri është e paligjshme. Kjo është qeveri koti. Ne jemi qeveria alternative. Nesër, nuk do ta bëj pranim-dorëzimin sepse nuk mund ta pranoj atë që e shkarkova, ndërkohë që edhe u dorëzua te presidenti. Ne vazhdojmë betejën. Do të kthehemi përsëri e shumë shpejt”, ka thënë lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Duke folur për aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, që i ka dhënë të drejtë presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për ta mandatuar Hotin për kryeministër, Kurti ka thënë se me këtë vendim, Kushtetuesja ka zhvlerësuar veten.

“Aktgjykimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese është i papranueshëm. Me atë vendim ata kanë bërë agresion mbi Kushtetutën e Republikës dhe kanë zhvlerësuar vetën e tyre si Gjykatë”, është shprehur ai.

Kuvendi i Kosovës ka votuar të mërkurën për Qeverinë Hoti me 61 vota për.

Lëvizja Vetëvendosje, partia që ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e 6 tetorit, nuk është pajtuar as kur Thaçi ka marrë vendim për mandatarin, dhe e ka dërguar të njëjtin në Kushtetuese dhe as pas aktgjykimit të kësaj të fundit, rreth kushtetutshmërisë së vendimit të presidentit të Kosovës.

Qeveria e ish-kryeministrit Albin Kurti është rrëzuar përmes një mocioni të mosbesimit më 25 mars, të organizuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Në mesin e arsyeve për mocion, kjo parti kishte përmendur dëmtimin e lidhjeve të Kosovës dhe Shtetet e Bashkuara dhe shkarkimin e Agim Veliut nga pozita e ministrit të Brendshëm.

Sveçla falënderon stafin dhe mantelbardhët për menaxhimin e pandemisë

Ish Ministri i Punëve të Brendshme nga radhët e Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla ka falënderuar stafin e MPBAP-së dhe mjekët për angazhimin në menaxhimin e pandemisë së COVID-19. 

Ndryshimet politike me vete sjellin edhe paqartësi, në nivelin shoqëror e administrativ. Ndryshimet e paqartësitë, çfarëdo qofshin, nuk duhet të ndikojnë në vetëdijen e përgjegjësinë institucionale, ka shkruar mes tjerash Sveçla.

Prononcimi i plotë i Xhelal Sveçlës: 

Të nderuar kolegë dhe bashkëpunëtorë nga MPBAP

Koha të cilën e kaluam bashkë ishte e shkurtër. Megjithatë, rrethanat e krijuara që kërkonin domosdoshmërisht intensitet të shtuar në punën tonë, ndikuan që koha e kaluar në zyret e Ministrisë të jetë shumë më e gjatë se ajo e zakonshme. Puna që kemi bërë bashkë na ka bërë të lodhemi por ka bërë njëkohësisht të shënojmë suksese të përbashkëta. E këto të arritura janë borxh yni ndaj vendit tonë.

Falë angazhimit tuaj në luftimin e pandemisë Covid-19, sot mund të themi me plot zë që Republika e Kosovës ka statistikat pothuajse më pozitive në rajon. Ju falenderoj përzemërsisht për vullnetin, përgjegjësinë dhe energjinë e dhënë gjatë këtyre muajve të vështirë të përballjes me virusin corona.

Ju faleminderit për qëndrimin tuaj pozitiv ndaj punës. Me këtë keni bërë çdo sfidë më lehtë të përballueshme e çdo ndryshim më lehtë të implementueshëm. Ju falenderoj që e keni pasur të qartë që përmes pranimit të përgjegjësisë ndaj çdo detyre, keni marrë mbi supe përgjegjësinë e suksesit tuaj.

Ndryshimet politike me vete sjellin edhe paqartësi, në nivelin shoqëror e administrativ. Ndryshimet e paqartësitë, çfarëdo qofshin, nuk duhet të ndikojnë në vetëdijen e përgjegjësinë institucionale. Shpresoj që do vazhdoni të trajtoni detyrat e punës sikur të ishin të juaja personale e të mos ndaleni përballë asnjë vështirësie. Vazhdoni ta jepni kontributin tuaj në ngritjen e kapaciteteve të institucionit, më se të nevojshme e të dobishme për vendin tonë.

Ju uroj shëndet e suksese të mëtutjeshme në punën tuaj.

Me respekt,

@InfoGlobi