Ballina / KOSOVA (page 3)

KOSOVA

Mogherini: Marrëveshjen Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës”. Pasi të ndodhë kjo, Mogherini përsëriti se do të thërrasë menjëherë rundin e ri të dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në mënyrë që …

Lexo më shumë

Çka biseduan me liderët në Prishtinë dy këshlltarët e Kancelares Merkel

keshilltaret e merkel dhe haradinaj

Dy këshilltarë për politikën e jashtme të Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, biseduan të hënën në Prishtinë me kryeministrin Haradinaj. Dy këshilltarë për politikën e jashtme të Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, qëndruan (11.03) në Kosovë, ku takuan kryeministrin Ramush …

Lexo më shumë

REL: Politizimi i bordeve që “ngriti në këmbë” diplomatët e huaj

qeveria

‘Deri kur mund të vazhdojë Kosova të ketë përkrahjen e bashkësisë ndërkombëtare kur vazhdon të dëshmojë mungesën e luftimit të korrupsionit dhe krimit të organizuar’, ishte pyetja që ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell, parashtroi të hënën në një tryezë debati në Prishtinë, i shqetësuar me emërimet e vazhdueshme …

Lexo më shumë

SHBA, Britania e Gjermania: Të raportohen gjetjet e hetimit për dëbimin e ‘gylenistëve’

protesta per gylenistet

Kaloi afro një vit që kur Kosova pa një proces të rregullt dëboi gjashtë shtetas turq nga Kosova, nën dyshimin se ata paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare të Kosovës. Por Komisionit parlamentar ende nuk iu ofrua rasti t’i paraqes gjetjet e tij.  Në përvjetorin e dëbimit të 6 shtetasve turqë …

Lexo më shumë

REL: Politika si “rrugë e shkurtër” për t’u bërë milioner

euro

Profesioni më fitimprurës në Kosovë vlerësohet të jetë politika. Sipas përfaqësuesve të organizatave joqeveritare, disa zyrtarë të partive politike apo zyrtarë në institucione të larta, qofshin ato qendrore apo lokale, janë tashmë milionerë me pasuritë e tyre, kurse të tjerë hyjnë në kategorinë e njerëzve të pasur. Edhe pse pagat …

Lexo më shumë

Thaçi: Kosova e gatshme për dialog, s’pajtohemi me kushtëzimet e Beogradit

Thaçi ecën vetë

Presidenti Hashim Thaci në Facebook ka shkruar se cka ndodhi sot në takimin me nënsekretarin amerikan për Politikë të Jashtme, David Hale. Postimi i plote: Sot, së bashku me kryeparlamentarin Kadri Veseli dhe kryeministrin Ramush Haradinaj, zhvilluam një takim me Nënsekretarin për Çështje Politike në Departamentin e Shtetit, David Hale. …

Lexo më shumë