KOSOVA

Qeveria e shkarkon Sekretarin Betim Reçica, cakton Izedin Bytyçin në këtë post

Në Mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës po bëhen zëvendësimet të sekretarëve të disa ministrive. Është larguar nga pozita e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Infrastrukturës, Betim Reçica. Ministri i Infrastruktutës, Lumir Abdixhiku, ka propozuar Izedin Bytyqin për sekretar të Përgjithshëm të MI’së. Qeveria vendosi që Bytyqi, i …

Lexo më shumë

Radosavleviqi dënohet me 6 muaj burg, përdori veturën zyrtare për nevojat private

Gjykata Themelore në Mitrovicë, të mërkurën, e ka dënuar me gjashtë muaj burgim me kusht, këshilltaren politike në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Vinka Radosavljeviq. Ajo akuzohet se në kundërshtim me udhëzimin administrativ ka shfrytëzuar veturën zyrtare për qëllime private, duke ia …

Lexo më shumë

Palmer: I takon Prishtinës dhe Beogradit të krijojnë parametrat e dialogut

Matthew Palmer

Shtetet e Bashkuara nuk kanë përjashtuar mundësinë e shkëmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë, shkruan revista online EUobserver, duke iu referuar një interviste me të dërguarin e Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer. “U takon palëve të krijojnë parametrat e dialogut”, ka thënë zoti Pamer …

Lexo më shumë