KOSOVA

Kurti dhe Tërnava qytetarëve: Shmangni vizitat tradicionale familjare për Bajram

Përmes një video-takimi, kryeministri në detyrë, Albin Kurti, dhe kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, kanë kërkuar nga qytetarët që të shmangin vizitat tradicionale familjare për nder të Fitër Bajramit, për shkak të rrezikut të shpërndarjes së koronavirusit. Sipas një njoftimit nga Qeveria, në këtë takim online në prag të …

Lexo më shumë

MAShT shpalli konkursin për

masht

Ministrja në detyrë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, mori sot vendim për hapjen e konkursit për ndarjen e bursave për vitin akademik 2019/20 për studentët e Institucioneve Publike të Arsimit të Lartë. Bursat ofrojnë një përkrahje të nevojshme financiare për studentët elitarë, prandaj edhe janë në shërbim …

Lexo më shumë

Debat për Kosovën në “Columbia University” në ShBA

librat, leximi, media

Përfaqësues institucionesh e organizatash jo qeveritare nga Kosova, Serbia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Shtetet e Bashkuara debatuan të martën në një konferencë të programit “Peace building dhe të drejtat e njeriut” të Universitetit Columbia. Përgjatë gjithë debatit u diskutua për idetë e “shkëmbimit të territoreve” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. …

Lexo më shumë

Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar sot me ambasadorët e QUINT-it në Kosovë. Në këtë takim, përveç ambasadorëve të QUINT-it ishte e pranishme edhe përfaqësuesja e BE-së në Kosovë, teksa temë diskutimi  ishte rikuperimi ekonomik pas koronavirusit, si dhe forcimi i institucioneve demokratike. Thaçi me anë të një postimi …

Lexo më shumë