KOSOVA

Jacobson: Qeveria t’i integrojë minoritetet

Ambasadorja amerikane në Kosovës, Anne Tracey Jacobson sot ka vizituar Rahovecin, Hocen e Madhe dhe Prizrenin për tu takuar me autoritetet komunale dhe për ti biseduar nevojat lokale. Bashkë me kryetarin e Rahovecit,  Idriz Vehapim, ambasadorja Jacobson është ndalur në Hocë të Madhe për të shënuar bashkë me autoritetet e atjeshme lokale …

Lexo më shumë

BE-ja ndanë 2,6 milionë euro për Kosovën

Stock

Bashkimi Evropian ka ndarë 2,6 milionë euro në mbështetje të shoqërisë civile në Kosovë. Përfaqësuesi Special i BE-së sot ka shpallur katërmbëdhjetë grante të reja për shoqërinë civile, të cilat financohen nga programi “Civil Society Facility”. Shefi i sektorit të bashkëpunimit në Zyrën e BE-së, Christof Stock, ka thënë se …

Lexo më shumë

Vritet edhe një nxënës

lajmi i fundit

Ka ndërruar jetë G.K., nxënës i shkollës Ekonomike në Pejë. Ai ka ndërruar jetë si pasojë e plagëve të marra nga goditja me thikë. “Rreth orës 18 në statcionin e autobusave në Pejë, disa persona fillimisht janë rrahur mes vete, është informuar Policia dhe iu ka përgjigjur rastit, por kur …

Lexo më shumë

Qeveria miratoi projektligjin kundër përfshirjes në konflikte jashtë vendit

qeveria thaci

Qeveria e Kosovës sot ka miratuar Projektligjin përmes së cilit përfshirja në konfliktet e armatosura jashtë territorit të vendit konsiderohet vepër penale. Me këtë projektligj, kjo vepër penale është e dënueshme deri në 15 vite burg. Kështu ka shkruar në rrjetin social Facebook, Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Çitaku. Ky …

Lexo më shumë

Thaçi: S’kam villë në Prevallë

thaci, prevalla

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi, i shoqëruar edhe nga ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, Dardan Gashi, ka vizituar sot vendin ku është bërë rrënimi i shtëpive pa leje ndërtimi dhe ku po bëhet rehabilitimi i hapësirës së parkut në Prevallë. Gjatë fjalës së tij para gazetarëve ai …

Lexo më shumë

LDK Ahmetit: Kërko falje!

mustafa,ahmeti

Lidhja Demokratike e Kosovës ka akuzuar Kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmetin, se ka mashtruar qytetarët se do kenë 24 orë ujë. “Natën që u kryen zgjedhjet, Shpend Ahmeti para masës deklaroi se qytetarët do të lahen edhe në orën 3 të mëngjesit, sepse do të ketë ujë 24 orë. Ahmeti, …

Lexo më shumë