KOSOVA

BE në zgjedhje me 90 vëzhgues

zgjedhjet

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar, ka deklaruar se gjatë javës do të vijnë 90 vëzhgues të BE-së, të cilët do të jenë të pranishëm deri në ditën e zgjedhjeve, pra deri më 8 qershor. Këtë deklaratë ai e bëri pas nënshkrimit të një marrëveshje bashkëpunimi …

Lexo më shumë

Shamia bashkon PD në koalicion me PDK

Kryetari i Partisë së Drejtësisë, Ferid Agani, ka thënë se ka hyrë në koalicion parazgjedhor me Partinë Demokratike të Kosovës, me të vetmin kusht atë të lejimit të bartjes së shamisë në shkolla. Agani këtë deklaratë e ka bërë me rastin e përurimit të objektit të hemodializës në QKUK. Ai …

Lexo më shumë

Filloi takimi Mustafa-Pacolli

Ka nisur takimi në mes kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa dhe atij të Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, takim ky i cili po mbahet në lokalin “Rings” në sheshin “Nëna Terezë” në qendër të Prishtinës. Ky takim po ndodh për shkak se Lidhja Demokratike e Kosovës …

Lexo më shumë

Po negociohet dorëzimi i Lushtakut

Sami Lushtaku

(E plotësuar) Bëhet e ditur se Sami Lushtaku gjendet në QKUK, përderisa po negociohet dorëzimi i tij. Edhe familjarët e Sami Lushtakut, kane thënë se ai nuk është arratisur, porse ndodhet në QKUK. Këtë e kanë konfirmuar edhe avokatja e Sami Lushtakut, Luljeta Gjinovci dhe i biri i tij, Mërgim …

Lexo më shumë

Themelohet Unioni i Bizneseve të Diasporës

Prishtina

Në prezencën e rreth 60 afaristëve shqiptarë nga vende të ndryshme të botës, të dielën në Prishtinë u themelua Unioni i Bizneseve të Diasporës. Kryetarët e rrjeteve të bizneseve të Evropës, ShBA-ve dhe Kanadasë, kanë zgjedhur përfaqësuesit e tyre dhe kanë nënshkruar Deklaratën solemne të Themelimit të Unionit të Rrjeteve të …

Lexo më shumë

Këto janë subjektet që do të garojnë

kuvendi, kosova

Afati i aplikimit për certifikim të subjekteve politike për pjesëmarrje në Zgjedhjet e Parakohshme Parlamentare më 8 qershor, është përmbyllur në kohën e paraparë. Në Zyrën për Regjistrim të Partive Politike dhe Certifikim kanë aplikuar 31 subjekte politike (19 Parti Politike; 7 Iniciativa Qytetare; 1 Kandidat i Pavarur dhe 4 Koalicione). …

Lexo më shumë

Premtimet, absurde dhe të paarritshme

Premtime nga më të ndryshme po paraqesin partitë politike në prag të fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit. Në të shumtën e rasteve partitë politike po premtojnë krijimin e vendeve të reja të punës, duke filluar nga 200 mijë, 120 mijë e kështu më radhë. Pastaj, rritje pagash, …

Lexo më shumë

LDK: Jo koalicion parazgjedhor me AKR

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) përgënjeshtëron lajmin se “përmbajtja e takimeve të Kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa dhe Presidentit të Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, ka pasur të bëj me formimin e koalicioneve parazgjedhore”. “…Insistim i LDK-së, asnjëherë nuk ka qenë për koalicion parazgjedhor me këtë parti (AKR), …

Lexo më shumë