KOSOVA

Dokument: Çka u nënshkrua?!

Çka nënshkruan Ashton, Thaçi e Daçiqi, 19 Prill 2013

Ky është dokumenti që besohet të jetë nënshkruar sot në Bruksel nga përfaqësuesi i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Ivica Daçiq, si pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënjeve mes dy shteteve . 1: “Bashkësi/Asociacion” të Komunave me shumicë serbe në Kosovë, e hapur edhe ndaj komunave të …

Lexo më shumë

Arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

marreveshja

Është arritur marrëveshja për normalizmin e mardhënieve mes Kosovës e Serbisë në Bruksel. Lajmin e ka bërë të ditur Bekim Çollaku, Këshilltar i Kryeministrit Hashim Thaçi. Ai ka deklaruar se marrëveshja është arritur. Thaci dhe Ashton kanë nënshkruar marrëveshjen për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi, ka shtuar Çollaku. Arritjen e marrëveshjes e …

Lexo më shumë

Çka u nënshkrua ?!

marrëveshja, 19 prill, dialogu

Ky është dokumenti që besohet të jetë nënshkruar sot në Bruksel. 1: “Bashkësi/Asociacion” të Komunave me shumicë serbe në Kosovë, e hapur edhe ndaj komunave të tjera, nëse anëtarët pajtohen. 2: “Bashkësia/Asociacioni” do të formohet me statut. 3: Strukturat do të formohen sipas të njëjtës bazë sikur edhe rajonet ekzistuese …

Lexo më shumë

Jacobson pret marrëveshje historike

Jacobson është shprehur mjaftë optimiste lidhur me takimin e nesërm Thaçi-Daçiq. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Tracey Jacobson, ka shfaqur optimizmin për arritjen e marrëveshjes midis Kosovës e Serbisë, nesër në Bruksel. “Dialogu i BE-së mes Kosovës dhe Serbisë vazhdon nesër. Nuk ka mbetur shumë kohë …

Lexo më shumë

Mustafa vizitoi ICK-në

Mustafa

Kryetari i komunës së Prishtinës  Isa Mustafa gjatë vizitës në Innovation Centre Kosovo (ICK) është informuar mbi punën dhe aktivitetet që i zhvillon qendra. Mustafa poashtu është takuar dhe ka parë produktet e disa prej 17 ekipeve që aktualisht ndodhen në inkubatorin e ICK-së. Prishtinë: Innovation Centre Kosovo (ICK) të …

Lexo më shumë