Ballina / KOSOVA (page 12)

KOSOVA

EPIK: 413,569 kosovarë aplikuan për vizë Shengen, po sa nga e morrën

vizat

Institutit EPIK nëpërmjet një studimi të publikuar ka thënë se në periudhën 2014-2018, gjithsej 413,569 qytetarë të Kosovës kanë aplikuar për vizë Shengen dhe nga ta 281,826 kanë marrë vizë Shengen. Sipas institutit, në vitin 2018, gjithsej 90,840 qytetarë të Kosovës kanë aplikuar për vizë Shengen. Nga ta 63,424 kanë …

Lexo më shumë

REL: Punëtorët me “një mal kërkesash” për 1 Maj

protesta e 1 majit

Me protestë në kërkim të respektimit të plotë të të drejtave të punëtorëve, është shënuar Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve në Kosovë. Sindikata të ndryshme, nën organizimin e Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) kanë marshuar nëpër sheshet Prishtinës, deri para objektit të Qeverisë. Para se të shpaloste kërkesat …

Lexo më shumë

FT: “Berlini -dush i ftoftë për Ballkanin Perëndimor”

thaci merkel vuciq

“Dush i ftohtë për vendet e Ballkanit Perëndimor”, kështu e përshkruan mediat e huaja si “Financial Times” përfundimin e Konferencës së një dite më parë për Ballkanin Perëndimor, në Berlin. Sipas tyre, presidenti Makron raportohet të ketë ruajtur qëndrimin se Parisi do të parapëlqente të ndihmojë vendet në fjalë me reformat …

Lexo më shumë

Në Uashington u dëshmua për krime të luftës në Kosovë

eliot engel

Në Uashington, Komisioni për Punët e Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit amerikan ka zhvilluar seancën dëgjimore me temë: “Viktimat e luftës në Kosovë – Në kërkim të drejtësisë.” Seanca kryesohet nga kryetari i Komisionit, Eliot Engel dhe folës kryesorë ishin: -Ilir Bytyqi, i cili dëshmon për tre vëllezërit …

Lexo më shumë

Ministri Tahiri informon për riatdhesimin e 110 qytetarëve nga Siria

abelard tahiri dhe natalya apostolova

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, i shoqëruar nga Koordinatori Nacional Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm dhe Terrorizmit, Fatos Makolli, ka zhvilluar sot një takim me ambasadorë dhe shefa të misioneve diplomatike të vendeve të Bashkimit Evropian, të cilët i ka informuar për riatdhesimin e 110 qytetarëve nga zonat e konfliktit në …

Lexo më shumë