KOSOVA

Thaçi kritikon Brukselin

thaci

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaci, edhe një herë kritikoj Brukselin për ngecje të procesit të liberalizimit të vizave. Ai shteti i Kosovës është në nuancë të lartë për plotësimin e kritereve për liberalizimin, dhe sipas tij, problemi nuk qendron në Prishtinë, sepse Kosova e ka merituar liberalizimin, dhe i ka …

Lexo më shumë

Heton edhe Preteni

hasan preteni

EULEX’i ka kërkuar nga Agjencia Kundër Korrupsionit që të involvohet në hetimet që po zhvillohen në aferën e Ministrisë së Brendshme me pasaporta biometrike. Europianët besojnë se AKK mund t’iu ndihmojë rreth këtij rasti. Hasan Preteni thotë se detyra e tij është që të hetojë se si kanë shkuar procedurat, …

Lexo më shumë

Liderët: 15 ditë fushatë parazgjedhore

zgjedhjet komunale kosove

Liderët e partive politike janë dakorduar që fushata parazgjedhore nga 30 ditë sa ishte më parë të jetë vetëm 15 ditë, por ky vendim është kundërshtuar nga Lëvizja Vetëvendosje, që sipas së cilës fushata parazgjedhore do të duhej të mbetej në 30 ditë. Përveç kësaj marrëveshje liderët e partive politike nuk …

Lexo më shumë

Pensioni i deputetëve 400 euro

Kryetari i nën-komisionit për Mandate, Imunitete dhe Rregullore të Punës, Armend Zemaj tha se prej pagës së deputetëve në vlerë prej 1294 eurove neto, tash në  draftligjin e ri parashihet që 30% e kësaj page të jetë pensioni i deputetëve, që i bie 400 euro. Ai tha se në këtë …

Lexo më shumë

Zbatimi i marrëveshjes për Mutivodë dhe Muçibabë më 28 shkurt

edita tahiri

Në kuadër të zbatimit të marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit (IBM) me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, në Bruksel është mbajtur takimi i radhës në mes të Kosovës, Serbisë dhe të BE-së. Zëvendëskryeministrja njëherësh udhëheqësja e dialogut teknik Edita Tahiri në këtë takim ka vlerësuar se në përgjithësi zbatimi …

Lexo më shumë