KOSOVA

PShDK-ja nuk e do Turqinë model për Kosovën

Partia Shqiptare Demokratistiane (PSHDK), përmes një kumtese ka shprehur shqetësimet, për siç shprehen ata “devijimet nga orientim perëndimor” dhe njëkohësisht , pyet institucionet e Kosovës, “a mund të integrohemi në Evropë nëpërmjet marrjes për model Turqinë?”. “Natyrisht, duke e ditur se kjo e fundit, ka dekada që pret para portave …

Lexo më shumë

Haveit: Le të mbizotëroj dashuria

Dy çifte vajzash janë parë sot të puthen në Sheshin Nënë Tereza me rastin e Shën Valentinit – Ditës të Dashuruarve. “Në këtë ditë të ashtuquajtur “Dita e të Dashuruarve”. Kjo shoqëri ende refuzon dhe pengon dashurinë e të njejtës gjini ‘për arsye morale’. Le të mbizotroj dashuria” kanë shkruajtur …

Lexo më shumë

Kalendari i përbashkët Prishtinë-Tiranë

Shqipëria dhe Kosova tani kanë një kalendar të përbashkët kulturor. Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro dhe Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës, Memli Krasniqi, kanë firmosur memorandumin e bashkëpunimit mes dy ministrive.  Dy ministrat dhe përfaqësuesit e institucioneve të larta kulturore shqiptare janë takuar për të …

Lexo më shumë

Thaçi e Mustafa: Reforma zgjedhore në mars

thaci e mustafa

Sot, u takuan Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, dhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaci, të cilët biseduan për reformën zgjedhore dhe për Zgjedhjet e përgjithshme. Të dy kryetarët u pajtuan për koordinimin e axhendës politike në muajt në vazhdim. Ata u pajtuan që reforma zgjedhore të …

Lexo më shumë