KOSOVA

Përfundon protesta

protesta e studenteve

Ka përfunduar protesta e studentëve e cila ka filluar të premten rreth orës 12:00. “Njëzet e nëntë policë janë të lënduar nga të cilët dy kanë pësuar lëndime të rënda trupore gjatë protestës së sotme në Prishtinë”, ka deklaruar për Info Globin, Agron Borovci, Zëdhënës i Policisë sv Kosovës për …

Lexo më shumë

LDK fajëson Qeverinë për ngjarjet në UP

ldk

Lidhja Demokratike e Kosovës, konsideron se ngjarjet e fundit në Universitetin e Prishtinës, janë të papranueshme dhe se tashmë fajtore e vetme është Qeveria e Kosovës, e cila nuk ka vullnet që ta tejkalojë situatën. “Lidhja Demokratike e Kosovës, nëpërmjet Grupit parlamentar të saj, në bashkëpunim me Grupet parlamentare të …

Lexo më shumë

Filloi përleshja mes studentëve e policisë

studentet, protesta

Protesta e studentëve dhe e shoqërisë civile ka filluar mu në kohën e paralajmëruar, por as dhjetë minuta pas grumbullimit të protestuesve para Rektoratit të Universitetit “Hasan Prishtina” ,  filloi përleshja mes protestuesve dhe pjesëtarëve të policisë. Gazetari i Info Globit nga vendi i ngjarjes raporton se deri tek përleshja …

Lexo më shumë

Arrestohen Ilir Deda e Ylli Hoxha

studentet, protesta

(E plotësuar 14:20 ) Policia ka shoqëruar në stacionin policor drejtorin e KIPRED-it, Ilir Dedën dhe Yll Hoxhën, asambleistë i Vetëvendosjes në Kuvendin komunal të Prishtinës. InfoGlobi mëson se dy aktivistët janë dërguar në stacionin policor nr. 2 në Prishtinë. Policia ka bllokuar hyrjen në oborrin e Rektoratit, kurse protestuesit …

Lexo më shumë

Ndërpritet mësimi – po analizohet nafta

shkolla

Të 43 shkollat e arsimit fillor dhe parafillor kanë ndërprerë mësimin për shkak të një urdhërese nga Drejtoria e Arsimit në Komunën e Prishtinës, ka deklaruar për infoGLOBIN, Xhelal Sfeqla, Drejtori i Inspektoriatit në Komunën e Prishtinës. “Për shkak të sigurisë së nxënësve dhe stafit në institucionet shkollore jemi detyruar …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!