KOSOVA

Mustafa do që debati për Asociacionin të bëhet në Kuvend, jo në rrugë

“Kryeministri do të informojë Kuvendin. Do t’u drejtohet deputetëve për t’i sqaruar të gjitha shqetësimet. Apeli i kryeministrit ka qenë qe debati për Asociacionin e Komunave Serbë në Kosovë të zhvillohet në Kuvend, jo në rrugë”, ka thënë Besnik Berisha, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa,  në një intervistë për RTK’në. I …

Lexo më shumë

Prishtinë: Therren me thikë dy aktivistë të Vetëvendosjes

Aktivistët e Vetëvendosjes Arbër Sejdiu dhe Alban Makolli kanë pësuar lëndime trupore gjatë incidentit që ka ndodhur të hënën mbrëma, rreth orës 21, në qendër të Prishtinës. Sipas Vetëvendosjes “dy aktivistët e këtij subjekti politik, Sejdiu e Makolli, janë therrur me thikë dhe po trajtohen në QKUK”. Lëvizja Vetëvendosje njofton …

Lexo më shumë

VV: Vendimi i gjykatës i padrejtë

Grupi i deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosjes, e quan të padrejtë vendimin e Gjykatës Kushtetuese , e cila ka vendosur të deklarojë të papranueshme kërkesën e opozitës për të hedhur poshtë vendimin e Kuvendit të Kosovës rreth Amandamentit 24 për themelimin e Gjykatës Speciale për Krime Lufte. Zyrtari ligjor i grupit parlamentar …

Lexo më shumë

Kushtetuesja hedhi poshtë kërkesën e opozitës për 'Specialen'

Gjykata Kushtetuese e ka shpallur të papranueshme kërkesën e opozitës lidhur me procedurën e ndryshimeve kushtetuese për themelimin e Gjykatës Speciale.   Vendimi është dhënë sot dhe i njëjti është publikuar në faqen zyrtare të Gjykatës Kushtetuese, Opozita kishte pretenduar se Qeveria përmes deputetëve kishte bërë ndryshimet kushtetuese në mënyrë …

Lexo më shumë

Haradinaj: Pas peticionit protesta

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj thotë se protestat janë të pashmangshme për të parandaluar pushtetin abuziv të koalicionit PDK-LDK. Ai tha se opozita njëherë po vazhdon me peticion kundër qeverisjes, për të kaluar më pas në fazën tjetër të veprimit, e që janë protestat. Haradinaj vazhdon të këmbëngul se dy …

Lexo më shumë