fbpx

KOSOVA

Dorëzohet inputi i fundit për liberalizimin e vizave

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, i ka dorëzuar të premten Bashkimit Evropian, inputin e fundit për plotësimin e tetë rekomandimeve për liberalizimin e vizave. Ky input, përmban rezultate dhe të arritura konkrete përgjatë tre muajve të fundit të cilat pritet të vlerësohen pozitivisht nga institucionet e BE-së. “Njëkohësisht  Qeveria …

Lexo më shumë

Kurti e Haxhiu të lirë

Gjykata e Apelit ka vendosur që deputetëve të opozitës, Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu t’iu ndërpritet masa e arrestit shtëpiak dhe të lirohen për t’u mbrojtur në liri. Kësisoj  kolegji penal prej tre gjyqtarësh i kësaj gjykate, ka aprovuar si të bazuara ankesat e avokatëve mbrojtës, të personave në fjalë, …

Lexo më shumë

Arrestohet Artan Abrashi i VV'së

Antari i Kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje ,Artan Abrashi është arrestuar sot nga Policia e Kosovës. Vetëvendosje thekson se përndjekjet dhe arrestimet politike nuk do t’i ndalin. “Qeveria e Kosovës tash e sa muaj ka ndërsyer tërë aparatin represiv kundër opozitës, vetëm e vetëm për ta shtypur opozitën. Në këtë mënyrë, …

Lexo më shumë

Opozita kundër ndërmjetësimit ndërkombëtar

Një ndërmjetësim i mundshëm ndërkombëtar për tejkalimin e krizës politike në Kosovë konsiderohet i panevojshëm nga partitë opozitare dhe analistët kosovarë. Në Qeverinë e Kosovës, ndërkaq, nuk kanë ndonjë ide të qartë për këtë, por çdo përpjekje për shtensionimin e situatës, sipas mazhorancës, është e mirëseardhur. Këto deklarata kanë ardhur …

Lexo më shumë