Ballina / KOSOVA (page 1109)

KOSOVA

Protesta, 32 të lënduar

32 persona janë lënduar te mërkurën gjatë protestës së organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje kundër Ratifikimit të Marrëveshjes. 11 prej të lënduarve ishin qytetarë ndërsa 21 policë. Protesta e paparalajmëruar e realizuar nga subjekti politik ’Vetëvendosje’ ka filluar rreth orës 09:00 dhe ka përfunduar rreth orës 14:55, ku pjesëmarrës kanë qenë …

Lexo më shumë

Marrëveshje për kodin telefonik të Kosovës

telefonii

Serbia dhe Kosova kanë arritur marrëveshje për kodin telefonik të Kosovës, ka bërë të ditur shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, në mbledhjen e Këshillit për Politikë të Jashtme të Parlamentit Evropian. Duke iu përgjigjur pyetjes së raportuesit të Parlamentit Evropian për Serbinë, Jelko Kacin, Ashton …

Lexo më shumë

Veriu drejt zgjedhjeve lokale

Mbajtja e zgjedhjeve në veri do të ndikojë në mënyrë esenciale në ndryshimin pozitiv të gjendjes në atë pjesë të vendit, ku tash e më shumë se 5 vjet, që nga shpallja pavarësisë së Kosovës, institucionet e vendit nuk kanë arritur ta shtrijnë pushtetin dhe sovranitetin e plotë. Pajtueshmëria e …

Lexo më shumë

Vetëvendoje paralajmëron protestë para Kuvendit

Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar të enjten protestë para Kuvendit të Kosovës për të kundërshtuar ratifikimin e marrëveshjes. Të enjten kur Kuvendi i Kosovës pritet të Shqyrtojë Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së parë ndërkombëtare të parimeve që rregullojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet  Kosovës dhe Serbisë, Lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar protestë në orën …

Lexo më shumë

LDK: Të hetohet MPJ-ja

LDK_InfoGlobi

‘MPJ ka qenë, dhe vazhdon të jetë, një shembull i keq i keqpërdorimeve’ kështu u tha sot në konferencën që mbajti Lidhja Demokratike e Kosvoës (LDK). “Raportet e fundit te ZAP (Zyrës së Auditorit të Përgjithshëm të Kosovës) dëshmojnë shkeljet financiare në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe atë të …

Lexo më shumë

Mustafa: Privatizimi ka dështuar

“Kosova nuk është demokratike përderisa demokracia nuk funksionon në të gjitha pjesët e saj”, kështë është shprehur sot Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa gjatë një takimi me aktivistët dhe simpatizantët e tri nëndegëve të LDK-së në Prishtinë, ata të lagjes Kodra e Diellit, Lagja e Spitalit dhe …

Lexo më shumë