KOSOVA

Me Kodin Penal, Kurti mund të dënohet deri në 10 vjet burg

Përpjekja e ish-liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe e deputetëve të Vetëvendosjes, e shpalosur publikisht si thirrje për një “Republikë të tretë” dhe e materializuar përmes organizimit të manifestimeve të dhunës në Kuvendin e Kosovës dhe në publik, mund të cilësohet si vepër penale “Sulmi kundër rendit kushtetues të Republikës …

Lexo më shumë

Sërish gaz lotsjellës në Kuvend, LIVE, minut pas minuti

23:20-Përfundoi punimet seanca maratonike e Kuvendit tëKosovës. Këtu po e mbyllim raportimin tonë live. Na ndiqni në infoglobi.info.  Ju dëshirojmë një natë të mirë. 17:00-Seanca plenare e Kuvendit tëKosoëvs po vazhdon pa opozitën. Ajo po mbahet në sallën ku gjithmonë janëmbajtur mbledhjet plenare të Kuvendit tëKosovës. Në rend tëditës , …

Lexo më shumë

Kuvendi i Kosovës mblidhet sot

Kuvendi i Kosovës pritet të mblidhet sot në seancë plenare, për të shqyrtuar gjithsej 35 pika të rendit të ditës. Seanca e sotme vjen pas një operacioni të forcave speciale të Policisë së Kosovëstë shtunën më 28 nëntor, në selinë qendrore të Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, me ç’rast u arrestuan …

Lexo më shumë

Ambasadat si Jahjaga, mbështesin policinë ftojnë për dialog politik

Shtetet si, Franca, Italia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dalë me një qëndrim të përbashkët lidhur me ngjarjet e fundit në Kosovë.   “Jemi të kënaqur që protestat kanë kaluar në mënyrë paqësore dhe për këtë duam ta përgëzojmë çdonjërin, veçanarisht Policinë e Kosovës”, theksojnë …

Lexo më shumë