KOSOVA

Trump në OKB përmend MV Kosovë – Serbi; Kërkon përgjegjësi nga Kina

Në një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, mbajtur virtualisht, Presidenti amerikan Donald Trump tha se 75 vjet pas Luftës së Dytë Botëtore dhe themelimit të OKB-së, bota është përsëri e përfshirë në një luftë të madhe globale, atë kundër “një virusi të padukshëm”. Presidenti Trump, tha se Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë mobilizimin më agresiv që pas Luftës së Dytë Botërore, uke përmendur prodhimin e një numri rekord të respiratorëve, trajtimet që po zhvillohen, uljen e përqindjes në 5 për qind që nga prilli, dhe përpjekjen për zhvillimin e …

Lexo më shumë

Zyrtarët amerikanët kanë premtuar mbi 1 miliard dollarë investime

Marrëveshja e re ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara për nxitjen e investimeve është nënshkruar të hënën në Prishtinë mes kryeministrit Avdullah Hoti dhe delegacionit të Qeverisë amerikane, i udhëhequr nga kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Financiare Amerikane për Zhvillimin Ndërkombëtar, Adam S. Boehler. I pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit ishte …

Lexo më shumë

Grenell: Duam të zotohemi se do të vazhdohet me zbatimin e MV-së

Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, e ka quajtur të hënën vizitën e tij në Kosovë si “provë e përkushtimit amerikan për marrëveshjen” e cila u nënshkrua më 4 shtator në Washington. “Erdhëm ta dëshmojmë përkushtimin rreth marrëveshjes për …

Lexo më shumë

Teksti i deklaratës së përbashkët ShBA-Kosovë

Kjo është deklarata e përbashkët e nënshkruar nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Financiare amerikane dhe Kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti. Deklaratë Ne, Avdullah Hoti, kryeministër i Republikës së Kosovës, dhe Adam S. Boehler, Kryeshef Ekzekutiv i Korporatës Financiare amerikane për Zhvillimin Ndërkombëtar, e përshëndesim përmbylljen e shpejt të Marrëveshjes së …

Lexo më shumë

Thaçi dekoron Grenellin me Medaljen Presidenciale të Meritave

Thaçi dekoron Grenellin: Besojmë se me SHBA-në mund të arrijmë marëveshje finale me Serbinë Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dekoruar me Medaljen Presidenciale të Meritave, të dërguarin special të Presidentit të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Thaçi para dekorimit, ka thënë se po ndan këtë medalje për kontributin …

Lexo më shumë