fbpx

Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë

Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar marrëveshje për normalizim ekonomik në Shtëpinë e Bardhë.

Në ceremoninë e nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje mori pjesë kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Marrëveshja u nënshkrua në prani të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donlad Trump.

Lajmi e bëri të ditur asistenti i presidentit Trump, Judd Deere.

“Presidenti Trump njofton se Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për normalizim ekonomik. Edhe një marrëveshje historike e arritur nga ky president, që e bën botën më paqësore dhe më presporues”, ka shkruar ai në Twitter.

Ndonëse ende nuk dihet se cila është përmbajtja e dokumentit, nikoqirët e takimit të së enjtes në Uashington, të kryeministrit Hoti dhe presidentit Vuçiq, këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien dhe i dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, më herët kishin deklaruar se përmbajtja e bisedimeve ka në fokus bashkëpunimin ekonomik.

 

LEXO EDHE

Shtëpia e Bardhë: Nuk ka plan sekret, bisedohet për çështje ekonomike

Ja çfarë deklaroi Kryeministri Hoti në prak të bisedimeve në Washington

L’opinion: Aktakuzën kundër Thaçit e kanë përgatitur prokurorë amerikanë

DASH: Ngritja e aktakuzave hap përpara për drejtësine  në Kosovë

Weber: Frika për pazar në dialog e detyroi Specialen të ngre aktakuzë ndaj Thaçit

Specialja ngre aktakuzë kundër Thaçit e Veselit

NJOFTIMI I HAGES

Thaçi anulon vizitën në Washington

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.