KORONAVIRUSI

CDC-ja heq udhëzimet mbi transmetimin nga ajri të koronavirusit

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) hoqi të hënën udhëzimet paralajmëruese për transmetimin e mundshëm nga ajri të koronavirusit, duke thënë se projekt-rekomandimi ishte postuar gabimisht. Udhëzimet tashmë të hequra, postuar në faqen e internetit të agjencisë të premten, u rekomandonin njerëzve që të përdorin pastrues për …

Lexo më shumë

Virologu gjerman Hendrik Streeck rrëzon teoritë konspirative

Çfarë mendon një nga ekspertët më të njohur gjermanë për Coronën për teoritë e çuditshme konspirative dhe tezat e teoricienëve konspirativë dhe kundërshtarëve të vaksinës? Shkruan: Fabian Schmidt Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve nuk u ndodh asgjë! Në demonstratat e …

Lexo më shumë

2 të vdekur e 79 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast nga Klinika e Pulmologjisë, QKUK dhe 1 rast nga Spitali rajonal Pejë), ka njoftuar ​​​​​​​Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës.  Sipas njoftimit, gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 104 pacientë derisa numri i përgjithshëm …

Lexo më shumë

Zemaj: Po bëhet gati Spitali për Covid-19, me 500 shtretër

Ministri i Shëndetsisë, Armend Zemaj ka deklaruar se përderisa shtetet evropiane po ballafaqohen me përhapjen e shpejtë të virusit dhe raportojnë numër të lartë të infeksioneve me Sars Covid-19, ne po përgatitemi për çdo skenar. Sipas tij, Ministria e Shëndetësisë, ditëve në vijim do ta bëjë gati “Spitalin për Covid-19”, …

Lexo më shumë