Ballina / Biznes / Karrierë / Kompania britanike merr licencë të re për gërmime në Trepçë
trepça

Kompania britanike merr licencë të re për gërmime në Trepçë

Tethyan Resources ka njoftuar se Kosovo Resources Company, 95 për qind të aksioneve të së cilës ajo i zotëron, ka marrë licencë të re për gërmime, në një zonë prej 75 kilometrash katrorë, në pjesën veriperëndimore të Trepçës.

Sipas kompanisë britanike, licenca lejon gërmimet në një zonë që ndodhet 5 kilometra në jugperëndim të minierës aktive të plumbit dhe zinkut, Bello Bërdo.

Tethyan ka thënë se kjo zonë strehon depozita të shumta të porfirit, bakrit e arit, dhe depozita mineralesh të plumbit, zinkut e argjendit.

@Fluidi

Provo po ashtu

tarifat roaming, kosove, shqiperi

Gashi: Nga Qershori reduktohen tarifat ‘roaming’ mes Kosovës e Shqipërisë

Kosova dhe Shqipëria ditë më parë kanë rënë dakord që procesi i reduktimit të tarifave …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.