Ballina / KOSOVA / Kocijançiq: Ballkani Perëndimor ka perspektivë të qartë europiane
kocinajciq

Kocijançiq: Ballkani Perëndimor ka perspektivë të qartë europiane

Pas deklaratës të fundit në Ballkan, asaj të Presidentit Hashim Thaçi se mbyllja e dyerve për Kosovën në Bashkimin Europian, dhe asaj të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, se bashkimi i Kosovës dhe Shqipërisë nuk mund të përjashtohet nëse perspektiva për anëtarësimin e Ballkanit në BE venitet, kanë pasuar reagime të shumta.

Qeveritarët në Serbi, të cilët thanë se ideja e ‘Shqipërisë së Madhe’ mund ta përshkallëzojë situatën në Ballkan.

Mirëpo, për të gjitha këto zëdhënësja e Mogherinit, Maja Kocinaçiq thotë se Ballkani Perëndimor ka perspektivë të qartë europiane dhe se po punohet në parimet e pajtimit dhe bashkëpunimit rajonal

Deklaratat e liderëve në Tiranë dhe Prishtinë kur flitet për bashkim, në Bruksel shihen edhe si dëmtim i raporteve të mira ndërmjet vendeve fqinje në këtë rajon.

Check Also

lajmi, infoglobi

Prishtinë: Besohet se Shkëlqimi u vra nga shoku i tij i ngushtë

Familjes Pllana nga Bakshia i vdiq djali i vetëm. 17 vjeçari po dyshohet se u …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *