Ballina / KOSOVA / Kocijançiq: Ballkani Perëndimor ka perspektivë të qartë europiane
kocinajciq

Kocijançiq: Ballkani Perëndimor ka perspektivë të qartë europiane

Pas deklaratës të fundit në Ballkan, asaj të Presidentit Hashim Thaçi se mbyllja e dyerve për Kosovën në Bashkimin Europian, dhe asaj të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, se bashkimi i Kosovës dhe Shqipërisë nuk mund të përjashtohet nëse perspektiva për anëtarësimin e Ballkanit në BE venitet, kanë pasuar reagime të shumta.

Qeveritarët në Serbi, të cilët thanë se ideja e ‘Shqipërisë së Madhe’ mund ta përshkallëzojë situatën në Ballkan.

Mirëpo, për të gjitha këto zëdhënësja e Mogherinit, Maja Kocinaçiq thotë se Ballkani Perëndimor ka perspektivë të qartë europiane dhe se po punohet në parimet e pajtimit dhe bashkëpunimit rajonal

Deklaratat e liderëve në Tiranë dhe Prishtinë kur flitet për bashkim, në Bruksel shihen edhe si dëmtim i raporteve të mira ndërmjet vendeve fqinje në këtë rajon.

@Fluidi

Provo po ashtu

dialogu kosove serbi

Takimi Thaçi-Vuçiq

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kanë nisur takimin në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.